Ray Kroc: Dívejte se za hranice

0
2974

Článek o bratrech McDonald‘s jsme ponechali otevřený. Jaký problém tedy měli tito úspěšní muži? Jejich jediný problém spočíval v tom, že neviděli za hranice San Bernardina a byli spokojeni se současným stavem. Nechtěli a nepotřebovali růst. Měli víc peněz, než mohli utratit. Ale byl tu jeden muž, který viděl dál než oni, tím mužem byl Ray Kroc.5143582465_23feb48390_b

Raymond „Ray“ Albert Kroc byl čechoamerický podnikatel syn českého emigranta Aloise Kroce, který pocházel kousek od Plzně. V mládí vystřídal řadu zaměstnání, byl řidičem sanitky, pianistou v rozhlase, prodejce papírových kelímků a v neposlední řadě prodejcem mléčných strojů. Právě tato profese ho dovedla k příležitosti, na kterou celý život čekal.

Zajímalo ho, proč si jen jeden odběratel, McDonald ‘s, objednával mnohem víc mixérů než ostatní. Zvědavost mu nedala pokoj a rozhodl se osobně navštívit San Bernardino. A byl z něj nadšen.

„Úspěšný člověk vytvoří víc příležitostí, než nalézá.“  Ray Kroc

Ihned rozpoznal potenciál k celostátní expanzi. Domluvil si tedy schůzku s bratry, za účelem obchodního zastoupení. Ti ovšem o ničem takovém nechtěli ani slyšet. Ale nevzdal to. Pochopil, že jediný důvod, proč nechtějí bratři dál rozvíjet podnik, byla domněnka bratrů, že budou muset více pracovat a cestovat po státech. Domluvil se s nimi na plném zastoupení a všechno cestování vzal na sebe. Jeho nadšení, znalost trhu a podmínky, které určil je nakonec tak nadchla, že s ním podepsali exklusivní smlouvu.

A tak v 52 letech, v letech, kdy ostatní už začínají myslet na odpočinek nebo se vymlouvají, že teď už je přece příliš pozdě. Tak v tomto věku, začal budovat svůj sen. Přesto, že to znamenalo, že bude muset pracovat i 70 hodin týdně.

„Tajemství úspěšného života je být připraven na svou příležitost, když přijde.“ B. Disraeli

Kroc byl zodpovědný za expanzi řetězce, bratři převzali kontrolu nad produkcí a domluvili se na společném podílu ze zisku. Počátkem 60 let bratři prodali Krocovi práva na značku McDonald´s za 2,7 milionu dolarů. Kroc tyto peníze samozřejmě získal od investorů.

Za jeho úspěchem stálo úplně jiný přístup k poskytování franšízy. Dělal vše pro to, aby zájemcům o franšízu zajistil úspěch a zisk. Díval se na ně jako na své zákazníky a věděl, že když jim pomůže k úspěchu, bude mít úspěch i McDonald´s celkově.

Dnes má McDonald´s přes 32 000 restaurací ve více než 117 zemích. Obraty se pohybují kolem 24 miliard dolarů, s ročním ziskem 4,9 miliard dolarů. A právě díky své vizi, díky tomu, že viděl za hranice než oba bratři, se Ray Kroc právem považuje za zakladatele McDonald´s.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here