Hedgové a suverénní fondy: netušená moc!

0
1580

Hned na začátek je třeba říct, že Hedgové a Suverénní (Sovereign wealth fund) fondy, pocházejí ze zcela odlišného prostředí, mají jiné strategie i jiné cíle. Ale to co mají společné je, že se do nich malý investor nedostane a že kontrolují takový objem peněz, že mohou zničit každou menší ekonomiku.

Suverénní fondy: Jsou založené a spravované vládami jednotlivých států a slouží buďto jako „celostátní penzijní připojištění“, to je například norský případ, jako způsob jak investovat eneromní zisky z ropy a zemního plynu (například Rusko, Katar, Spojené Arabské emiráty) nebo jako úspory (nejčastěji obchodních a rozpočtových přebytků státu), jak je tomu třeba v Hong Kongu, Singapuru, Číně. Suverénní fondy ovládají skoro padesát bilionů korun (tedy asi 5% světového HDP) a nedávno na sebe upozornily právě nákupem podílů v amerických bankách, ale i jiných podnicích. Například Spojené Arabské emiráty mají 5% podíl ve známé automobilce Ferrari.

Tento fakt velmi znepokojuje současnou americkou administrativu a evropské komisaře, neboť by se takto mohlo stát, že budou skoupeny majoritní podíly ve významných firmách. Jako je energetika, infrastruktura, zbrojařství, bankovnictví a tím by mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti. Nutno však podoknout, že jde spíš jen o známé „malování čerta na zeď“, žádný velký fond nevlastní v žádné firmě větší než 5% podíl. A samy suverénní fondy nemají zájem o ovládnutí světa, ale spíš o dlouhodobé zhodnocování finančních prostředků.

Hedgové fondy: Hedgové fondy neopak nejsou jen pro státy, ale i pro velké banky, pojišťovny a milionáře. (Článek o nich najdete zde). Zatímco podílový fond, má zákonnou povinnost zveřejňovat jaké drží cenné papíry a může vydělávat pouze na rostoucím (býčím) trhu, Hedgový fond je jedno velké tajemství. Manažer hedgového fondu nemusí říkat vůbec nic, jednoduše s vašimi penězi spekuluje na růst, na pokles, využívá opční strategie, nakupuje komodity, měny… Pokud chcete zbohatnou stejně, řešení můžete dosáhnout například zde. Tato strategie je sice velmi riziková (třeba pád velkého hedgového fundu LTCM v devadesátých letech), ale i velmi zisková. V současnosti se Hedgové fondy vinní z vysokých cen ropy, když nespokojení s výkonem akciového trhu přesunuli peníze do komodit. Možná ale je také pravda, že dlouho zanedbávané kapacity už nestačí rostoucí poptávce a že cena ropy vázaná na slábnoucí dolar musí tento pokles hodnoty nějak kompenzovat. Jak jinak, než růstem ceny? Největší výhodou Hedgových fondů je však jejich cíl: tzv. „Absolute return“ (absolutní výnos), tedy žádné poklesy, korekce, propady…Ale takřka rovná čára jdoucí vzhůru a vzhůru.

A jaká je moc těchto fondů? Vezměme si případ z České republiky, pokud by si nás Hedgové fondy z nějakého důvodu znelíbily, a začaly na měnovém trhu FOREX nakupovat českou korunu, určitě by brzy dostaly kurz na nějakých 8-10 Kč za Euro, což by zničilo české exportéry a tím valnou část růstu našeho HDP. Samozřejmě není třeba se bát, hedgové fondy tohle nikdy neudělaly. Nebo ano? Thajsko, Indonésie, Singapur by mohly vyprávět, jaká je moc a síla těchto fondů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here