Raw strava a její detoxikační výhody i rizika

1
2729

Raw strava, syrová strava neboli živá strava zažívá v posledních letech čím dál tím větší boom a vlnu obliby. Jedná se o způsob stravování, kdy konzumované potraviny neprošly tepelnou úpravou, přesněji zahřátím nad 45 stupňů Celsia. Vychází z předpokladu přirozenosti a její hlavní výhodou je to, že tělo získá maximální množství živin, minerálů, vitamínů a kvalitních živin. Bývá i skvělým zdrojem vlákniny a prospívá našemu trávení. Má rovněž vyšší nutriční hodnotu a je bohatá na antioxidanty, zabraňující projevům stárnutí. 

raw strava

Hlavním těžištěm raw stravy je ovoce a zelenina, konzumují se ale také ořechy, naklíčená semínka, obilí a luštěniny. Povolené je i mléko a mléčné výrobky, neměly by však být pasterizované.

Potraviny se konzumují ve formě syrové a čerstvé, sušené či i ohřáté, ovšem jen do maximální teploty 42 °C.

Raw strava: výhody a přínosy pro zdraví i psychiku člověka

Hlavním důvodem, proč dát přednost syrové stravě je zachování původní struktury a složení potravin, které zabezpečují rovnováhu výživných látek ve stravě obsažených. Při tepelné úpravě jsou potraviny zbaveny vody, která je však pro tělo nezbytně důležitá a organismus ji pak musí doplnit z jiných zdrojů. Přitom nejkvalitnější voda se nachází právě v čerstvé zelenině a ovoci.

Pojídání syrové stravy upravuje a zkvalitňuje trávení. Všechny získané živiny se předávají ihned do organismu. Kromě toho, že automaticky dochází k čištění trávicího traktu, pročišťuje se celý organismus a začíná také lépe fungovat. Dochází ke zkvalitňování krve, díky čemu se pak zlepšuje i funkce veškerých orgánů těla.

Člověk se na základě těchto procesů postupně cítí lépe, svěžeji až znovuzrozeně. Tento způsob stravování se doporučuje i při mnohých onemocněních, dokonce i při léčbě onemocnění rakovinou. Není však lékem jen fyzických nemocí. Její pozitivní vliv na psychiku je rovněž nezanedbatelný. Při přechodu na syrovou stravu dochází k pozitivním změnám v duševní oblasti, zvyšuje se celková životní vitalita, kvalita spánku a našemu psychickému stavu prospívá právě i zlepšení trávení, redukce hmotnosti apod.

Dodáte-li tělu syrovou stravu, okamžitě spustí samoléčebný proces obnovy a regenerace.

Přechod na syrovou stravu a detoxikace organismu

Nejlepším obdobím pro nasazení živé stravy je pozdní jaro nebo období léta. Neočekávejte však, že veškeré uvedené pozitivní přínosy se ovšem dostaví ihned. Nejdříve musí tělo projít detoxikací, která se může projevit naopak únavou, zhoršením stavu pokožky, bolestmi hlavy atd. Je to proto, že syrová strava spouští intenzivní očistné procesy v těle.

Zejména tehdy, pokud je Vaše tělo zamořeno toxiny a je překyselené, pak je vhodné přecházet na syrovou stravu pozvolna a její podíl v jídelníčku navyšovat postupně a nikoliv naráz.

Rizika a nevýhody raw stravy

Stoprocentní raw strava nemusí být vhodná pro každého. Vždy je vhodné brát v úvahu a zohlednit podnebné pásmo, ve kterém žijeme. Syrová strava je silně ochlazující a v zimních ročních obdobích může vést k tomu, že budeme pociťovat chlad a zpomalení chodu organismu. Podle druhu praktikované stravy může hrozit nedostatek omega 3 nenasycených mastných kyselin a nedostatek vitamínu B 12, nižší obsah bílkovin a vápníku. Jedním z argumentů proti zařazování syrové stravy je samotný lidský vývoj. Podle některých názorů je pro dnešního člověka mnohem přirozenější konzumovat jídlo tepelně upravené.

© Jana Ducháčková

1 komentář

  1. Zastavime sa pri bode strata telesnej hmotnosti. Budte opatrni, pretoze prudke kratkodobe znizenie hmotnosti moze dlhodobejsie narusit energeticku rovnovahu, ktora moze byt zakladom pre vazne zdravotne problemy. Kazdopadne surova raw strava moze byt zdraviu prospesna, no pri jej dlhodobej aplikacii zvazte svoj zdravotny stav, zivotne podmienky a svoje moznosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here