Preciosa: Nezdolatelný půvab českého křišťálu

1
1191
Severní Čechy byly odjakživa rájem sklářských umělců. Už v 16. století se zde brousily drahokamy a polodrahokamy z lokálních nalezišť. Když bylo na konci 17. století přivezeno z Benátek tajemství tavby skleněné kompozice, vytvořil se základ fenoménu broušených skleněných kamenů, který dodnes nemá ve světě obdoby. Vídeňský klenotník Josef Strasser poté na konci 18. století zavedl výrobu a broušení olovnatého křišťálu, který do oblasti skla přinesl tu zvláštní brilanci a duhový třpyt.
 Značka Preciosa byla poprvé zaregistrována v roce 1915. Oficiálním rokem vzniku se však považuje až rok znárodňování – kdy vznikl obrovský státní podnik spojením několika menších továren a provozů v Jablonci a jeho okolí. Díky široké výzkumné základně a technologickým možnostem si v čase omezování dokázala vydobýt klíčové místo dodavatele ve světovém bižuterním průmyslu. Dnes, zpět v soukromých rukou, dělá čest svým zakladatelům rozvíjením tradic v moderním duchu. A nikdy neutuchající inovace přináší každý rok novinky, které dokonale vystihují jednoduchost ve slově: „krása“.
 Tak proč se neoslnit a neinspirovat těmi nejzajímavějšími výtvory poslední doby? Skupinu Preciosa dnes tvoří tři společnosti. Hlavní Preciosa a.s. vyrábí strojně broušené a leštěné skleněné komponenty, které dokáží podtrhnout fantazii mnohých klenotníků i návrhářů. Blanka Matragi například využívá jejich třpytu na svých unikátních modelech už více než 20 let. Více o této charismatické návrhářce v našem článku: Blanka Matragi: Umění šít šaty z nebes. Preciosa také dle jejího návrhu vytvořila nádhernou obrovskou lampu „Motýlí strom“ k jejímu 25. výročí návrhářské tvorby. Motýlci v prozářené růžové koruně mají to kouzlo zastavit čas a přimět člověka zasnít se nad úchvatností českého sklářského umění.
 Další společností skupiny je Preciosa-lustry a.s. Kromě nezměrného množství standardně vyráběných svítidel, které ctí tradici i moderní design, jsou zde výtvory na zakázku. Jejich originalita a výjimečné tvary přináší uznání návštěvníků hotelů, chrámů či hudebních síní po celém světě. Křištálový velelustr v hotelu Four Season Gresham Palace v Budapešti byl jedním z mezníků pro získání ocenění „Nejlepší prostor pro veřejnost“ v mezinárodní soutěži Ceny designu evropských hotelů. Precizně designovaný lustr v atriu září jako diamanty a bez něj by byla atmosféra prvotního dojmu velmi chudá. Věřte tomu, že zde budete mít hlavu v záklonu poněkud delší dobu! Sedmihvězdičkový hotel The Emirates Palace v Abu Dhabi (viz náš článek: Sedm hvězdiček pro šperk Abu Dhabi), Regency Casino Mont Parnes v Aténách nebo hotel Hilton jsou jen malým výčtem luxusních míst, která by se bez precizních výtvorů z českého křišťálu neobešly.
 Třetí ve skupině je Preciosa Figurky s.r.o. Jejich hlavním krédem jsou dárky, které rozmazlují. Stále nové a nové designy vybrušovaných figurek a exkluzívní bižuterie si postupně na českém i zahraničním trhu vybudovaly pevnou pozici. A návrháři bižuterie Preciosy dokáží uspokojit každou generaci. Jednoduché tvary pro každodenní nošení prokládají luxusními šperky pro slavnostní příležitost a nechybí ani kolekce vyvinuté speciálně pro mladou generaci. Bižuterii tvoří křišťál a ručně vyráběné skleněné kameny, které jsou imitací polodrahokamů a dovedou každou ženu učinit výjimečnou. Nejnovější novinka náhrdelník Magické kouzlo svým tvarem a barvou hluboké oceánské modři doslova učaruje.  
 Krásu Preciosa netvoří pouze ve světě skla, ale i v duši těch, kteří si zaslouží podporu a pomoc. Nadace Preciosa, která má za sebou více než 10 let existence, od svého vzniku podpořila více než 2000 veřejně prospěšných činností. Na tyto projekty věnovala přes 95 miliónů korun. Svůj úspěch tedy dává okusit i těm, kteří se ocitli v těžké životní situaci a dokonale tím vyjadřuje smysl čistoty a krásy skla, které odnepaměti dělá radost lidem ze všech koutů světa.

1 komentář

  1. Vysvětlení pojmu olovnatý křišťál: Přítomnost olova změkčuje sklo, a tím ho činí přístupnějším pro broušení a rytí, které české výrobky proslavilo. Olovnatý křišťál, tedy sklo s příměsí oxidu olova, má také výrazně vyšší brilanci, čirost a jas.
    Český křišťál tedy není pouze skleničkami a vázami, ale i ověsy na lustrech nebo šperky – je to materiál.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here