Pravý gentleman nosí… …obuv na míru!

4
1640
Čím dál tím více se můžete setkávat s lidmi, kteří jsou již unavení z nákupu páru bot střední třídy, které po jedné sezóně patří do důchodu a muž s úrovní je k reprezentativnímu oblečení nenazuje. Zkoušeli jste různé značky, střídali jste butiky a stále nic? Existuje pro Vás staromódní a poslední dobou stále žádanější řešení – ručně šité boty na míru!

 Obecně respektovaná rada pro muže, týkající se nákupu obuvi, zní: pokud máte na rok vyčleněných 30 000 korun na nové oblečení, polovinu utraťte za boty. Upozorňuji, že polovina rozpočtu nemá být utracena za deset párů, ale za jeden. Jestli si říkáte, že je to příliš vysoká cena a nevyplatí se vám, zamyslete se. Máte možnost každý rok kupovat boty střední třídy, které stojí několik tisíc, ze začátku je budete muset rozchodit a možná vydržet pár puchýřů a za nějakou dobu jejich krása bude zašlá. Nebo věnujete násobné množství peněz za mistrovské dílo, které bude konstruované jedinečně pro vaši nohu, bude mít nadčasový vzhled a když o ně budete pečovat, vydrží vám pět nebo i deset let. Tedy jinak: chcete jezdit každý rok v nové Felícii, nebo si pět let užívat v BMW v součtu za stejnou či nižší cenu?

 Při výběru ručně šité obuvi je první na řadě švec. Pro mnohé je tento člověk jako součást rodiny, ke kterému máte naprostou důvěru a pravidelně se k němu vracíte. Otázka ruční výroby obuvi je náročná jak na odborné znalosti, tak na velmi širokou škálu dovedností potřebných ke zhotovení opravdového unikátu. Vybírejte proto pečlivě, ptejte se na reference a nezapomínejte, že důslednost s jakou bude váš nový pár obuvi zhotoven ovlivní pohodu vaší chůze na několik let dopředu.

 Pokud máte vybraného svého mistra, přichází rozhodování o typu boty, který je pro vás ideální. Jeden z nejžádanějších typů je Oxford, který poznáte podle uzavřeného šněrování. Můžete jej mít v decentním zhotovení bez jakéhokoliv zdobení, nebo ve verzích Semi Broque a Full Broque, které váš krok zkrášlí zdobnými prvky dle vašich požadavků. Velmi elegantní je také typ Wholecut Oxford, boty vyrobené z jednoho kusu kůže bez jakýchkoliv viditelných švů. Další možnost je model Derby, který poznáte podle otevřeného šněrování a samozřejmě jej lze objednat opět v různých úrovních zdobení. Model Monk jsou boty s přezkou, které mají své odpůrce i příznivce, mezi výhody rozhodně patří pevné zapínání a dokonalé obepnutí chodidla. Pro volný čas se hodí zejména Slipper, což jsou lehké a poddajné boty s jednoduchým nazouváním. Bylo by možné jmenovat i další typy se kterými se lze setkat, pro základní orientaci vám postačí tento výčet.

Následující krok je výběr kůže, ze které chcete mít svoji obuv zhotovenou. Pokud se kroutíte při výběru z konzervativních modelů, proces volby kůže bude to pravé ořechové. Důvod? Nemáte žádné meze! Samozřejmostí je na trhu hovězina, kozinka či kvalitní konina, pokud jste ochotní experimentovat a máte rádi opravdovou výjimečnost, nechejte si vyrobit obuv z pravého aligátora, krajty, rejnoka, či čehokoliv, co vás napadne. Samozřejmostí je možnost ze stejného materiálu vyrobit k páru bot i opasek, protože pravý gentleman má tyto dvě veličiny šatníku vždy sladěné.

 Po zadání těchto základních parametrů švec přeměří vaše chodidla, vyrobí na ně dřevěné kopyto a dá se do práce. Můžete očekávat, že jeho činnost zabere desítky až několik stovek hodin práce. Čekat se ovšem bohatě vyplatí.. Jakmile dostanete finální výrobek, na podešvi se bude skvět vyražená informace handmade s jménem ševce. Když si potom v kavárně položíte nohu přes nohu a odhalíte tajemství vaší exkluzivní obuvi, lidé poznají odkud vítr vane. Jste totiž pravý gentleman, který ctí hodnoty jako je tradice, řemeslo a samozřejmě nenahraditelný dobrý pocit z jedinečného komfortu připraveného přímo pro něj…

4 KOMENTÁŘE

  1. Pekny, ale mozna by to chtelo nejake reference a treba i neplacenou reklamu na takoveto profesionaly, abychom vedeli, kam pripadne pro takovouto obuv si dojit (:

  2. Vážený uživateli WonDrak, výběr ševce je čistě osobní záležitostí a proto kdo sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Osobně jsem slyšel dobré reference na tuto dílnu: http://www.zacharias-shoes.eu/ Tímto zároveň vyzýváme uživatele, kteří mají dobrou zkušenost, ať se o svoje reference podělí. Děkujeme. Petr Gogolín, redakce.

  3. Děkuji Vám za to, že mně doporučujete a doufám, že důvěru ve mně vloženou nezklamu.
    Ale chtěl jsem se ještě zeptat, pane Gogolin, jestli by bylo možné použít Váš článek na mých stránkách ?
    http://www.zacharias-boty.cz
    Přeji krásný den. R.Z.

  4. Hezký článek, a teď zpátky na zem. V životě jsou důležitější věci, než mít vyrobené boty na míru. I ty levné tovární boty vypadají celkem dobře a dobře se v nich chodí a také jsou podstatně levnější. Boty na míru prostě nepotřebujeme, takže proč za ně platit, ať už stojí kolik chtějí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here