Práce z domu nabízí mnoho otázek a dilemat. Šéf, který by na vás dohlížel? Není. Kolegové přicházející s nevhodnými dotazy v nevhodnou dobu. Také nejsou. Vypadá to jako sen? Občas byste se z něj raději probudili. Co vás čeká a nemine, když se rozhodnete začít pracovat z domova?
Co na to psychologové?
Odborníci na lidskou duši mají poměrně jasno. Takovou profesi rozhodně nemohou vykonávat chronické „udělám to až pak” osoby. Pro práci z domova jsou jako stvořené třeba pozice webdesignérů, překladatelů či profesí uměleckých (ilustrátoři, spisovatelé atd.) Hodí se pro bytosti zodpovědné, svědomité a velmi samostatné.
A také pro ty, kterým nevadí, že se samotou se pojí i to, že ani váš úspěch moc lidí zpravidla neuvidí a neocení. Nezbytná je výrazná vnitřní disciplína. Sami si svým úkolům stanovujete prioritu a na jejím základě je musíte i splnit. Nikdo vám pořadí neurčuje a také jeho splnění nekontroluje.
Jaké jsou výhody?
Jste bytostná sova, vstáváním před devátou nevýslovně trpíte, vzpamatujete se po litru kofeinu v žilách a lépe se vám pracuje odpoledne? Nikdo vám nebrání být ještě v deset dopoledne v pyžamu a začínat svůj pracovní den s čajem, rohlíkem s marmeládou a puštěným laptopem až v poledne.
Nebo vás naopak zpod peřiny vyženou už první sluneční paprsky, zato večer závidíte dětem, že mohou chodit spát hned po Večerníčku? Svůj den si přizpůsobíte podle sebe. Nikdo vás navíc nebude pranýřovat za to, že v poledne jdete pro dítě do školky nebo byste si dnes ráno zrovna potřebovali dojít k lékaři, takže začnete pracovat o hodinu později.
Co vám naopak hrozí?
Zásadním problémem je izolace. Občas vás kolegové možná rozčilují, ale kávu u kopírky a rozebrání novinek během polední pauzy vám nic nenahradí. Nemáte žádné domovské pracoviště, kam byste se mohli alespoň jednou za týden nebo za čtrnáct dní vracet? O to více budete muset mezi lidi chodit ve svém volném čase. Tím spíše, když doma budete v těchto hodinách sami, protože ostatní jsou, jak jinak, zkrátka v práci. Pokud tedy nemáte doma malé dítě. S tím se pojí i další úskalí.
Práce z domova sice vypadá jako skvělá alternativa pro rodiče těch nejmenších, nicméně když vám na plotně utíká mléko a potomek se dožaduje oběda, zakázka se v termínu stíhá prostě těžko. A upřímně: Moc fér to není vůči oběma stranám. Vy se nemůžete soustředit, kvalita práce trpí a potomek nechápe, že se mu zrovna teď opravdu nemůžete věnovat a potřebovali byste, aby si ratolest dala (alespoň na hodinu) dvacet.
A jak z toho ven?
Každopádně i doma potřebujete režim. Můžete začínat pracovat brzy ráno nebo později dopoledne, ale vytvořte si pravidelný rituál. Vyhnete se tomu, že vás najednou předtím, než máte vzít do ruky diář, začne napadat tisíc důležitějších věcí, které je potřeba doma dodělat. Proč jste si nikdy dřív nevšimli té skvrny na křesle? Váš pracovní rytmus by měla respektovat i vaše rodina. S malými dětmi to bude náročnější. Nejlepší je, můžete-li pracovat zkrátka tehdy, když je dítě ve školce, případně ho alespoň na hodinu nebo dvě někdo hlídá.
Ideální variantu představuje to, moci se zavřít do vlastní kanceláře, ale takovou možnost v zejména malém bytě zpravidla vážně nemáte. Zařiďte si alespoň kancelářský koutek, který opatříte stolem a židlí. A slíbíte si, že sem ten notebook i mobil opravdu odložíte. Ne, že budete mít v jedné ruce e-mail, ve druhé telefon a ve třetí (ehm, to ne) diář ještě o půlnoci. Svou rodinu respektujte i vy! Možná jste opravdu velmi unavení a nevyspalí a doma nemáte před stresem kam „utéct”, jelikož nestačí jednoduše bouchnout ve čtyři dveřmi od kanceláře, ale vaši bližní za to prostě nemohou. Zkuste si jít vyčistit hlavu někam na vzduch.
A bonus, co dělat, když jste zjistili, že se to zkrátka nedá?
Prostě vám klasické pojetí pracovního poměru do určité míry chybí, na vlastní kancelář však jaksi nemáte ani prostor, ani finance? Využijte fenomén coworking. Zajímavý koncept se zrodil roku 2005 v San Franciscu, k nám se dostal až později – v roce 2009. O co jde?
Zcela nezávisle na sobě sdílíte plně vybavené pracoviště s dalšími lidmi, kteří se tu věnují svému povolání. Protože se na financování takové kanceláře podílíte ve více osobách, vyjde vás to finančně mnohem lépe. Budete-li něco podobného navíc využívat pravidelně, zaplatíte výhodnější měsíční paušál. Výhodou je, že získáte nejen místo, kde se dá pracovat. Rovněž „vyfasujete” kolegy, čímž elegantně vyřešíte i výše popsaný nedostatek sociální interakce.
© Holanová