Powerkiting: Spoutejte vítr pro zábavu!

1
1482

Roku 1825 mladý vynálezce George Pocock, posedlý myšlenkou vynést člověka do vzduchu jen s pomocí síly větru, sestrojil devítimetrového draka ke kterému připevnil svou dcerku i s židlí. Malá Marta se vzápětí vzesla do výše osmdesátidvou metrů! Holčička tento pokus svého otce nejenže přežila, ale dokonce se jí i líbil! Kdo by netoužil plout nebem, vysoko nad ostatními a bez hučení motorů si vychutnávat svět z perspektivy ptáků? A tak se zrodila myšlenka, spoutat vítr jen pro zábavu!

O pouhý rok později si už nechal Pocock patentovat svůj „Charvolant“, kočár tažený místo koní sérií plachet. Stroj brzy začal jezdit i na dlouhé vzdálenosti rychlostí okolo 30 km/h a v rychlosti porážel i poštovní dostavníky, považované v té době za nejrychlejší dopravní prostřed na souši.

Dnešní „Power kiting“ se ze skromných začátků okolo osmdesátých let minulého století rozrostl v mnohamilionový průmysl, který umožňuje prakticky všem lidem zažívat pocity pokoření zemské gravitace. Můžete mít to stejné, co zažil první vesmírný turista Dennis Tito. Naprostou svobodu, adrenalin, vzrušení a zároveň naprosté uvolnění, když vaše tělo netrýzní gravitace! A vy můžete mít to stejné, co měl on a nebude vás to stát dvacet milionů dolarů.

Power kiting je navíc nesmírně univerzální sport, na rozdíl třeba od currlingu (ten zimní sport, kde jeden člen týmu posílá velký kámen po ledu a druzí dva před ním běží s košťaty a jakoby mu „zametají“ cestu), kde potřebujete vzít si s sebou několik „kamenů“ vážících mnoho kilogramů a mít odpovídající ledovou plochu, tak váš power kite zabalíte do batohu a na příhodném místě zase jen rozbalíte, o zbytek se postará vítr.

A pokud si z vás někteří zrovna kladou otázku: „Jenže já nejsem drobná slečinka, co váží pár kilo, ale pořádné chlapisko, zvedne mě ten drak vůbec?“ Odpověď zní, rozhodně! Každý, kdo jen jednou zažil jakou má sílu vítr, když se opře do kitu, vám to potvrdí. Navíc minulý rok jedna německá firma začala nabízet velkým lodním společnostem kite pro průmyslové použití. A jak to funguje? Na příď lodi se umístí velká plachta o ploše 160 metrů čtverečních. A ačkoli se může vítr v dnešní době dieslových motorů a jaderného pohonu zdát zastaralý, při cenách ropy nad 125 dolarů je úspora paliva 20-35%, kterou Sky Sails uvádí, neskutečně silný argument.

A vy to stejné můžete mít, nesmírně snadno. V České republice funguje několik power kitingových organizací, kde vám rády zapůjčí vybavení, poradí a možná se i podělí o nějaké finty, co se ve vzduchu dají dělat. Powerkitingové vybavení je snadno dostupné, naleznete jej zde nebo zde.

Váš power kite vás může bavit, buďto tím, že vás bude zvedat do výšky až desítek metrů (Kite jumping), anebo můžete spoutat vítr a učinit z něj vašeho tahouna. A pak se už je v celku jedno zda použijete kolo, kolečkové brusle (kiteskating), snowboard nebo lyže (snowkitting), skateboard (kiteboarding), kite buggy nebo surf (kitesurfing). Ta svoboda, těch nekonečně mnoho možností a způsobů využití! Kdekoli fouká vítr a nejsou příliš blízko dráty vysokého napětí, tam se dá technicky power kiting provozovat. Navíc s ochranými pomůckami jako je helma, chrániče kolen a loktů je power kitting velmi bezpečný a přesto dokonale adrenalinový. Dobré povětrnostní podmínky jsou prakticky celý rok a tak je míra vaší zábavy a vzrušení přímo úměrná jen vaší fantazii. Přejeme přiznivé tajfuny, nechte se unášet přírodou!

1 komentář

  1. Chce to ovsem spoustu treninku. Zacit na malych dracich a pak postupovat na vetsi. Ovsem nesouhlasim ze jde o zcela bezpecny sport. Z vlastnich zkusenosti vim ze kdyz vas vezme vitr tak jsou z toho neprijemne pady – pro dospeleho muze ma drak rozpeti cca 8 metru. Ale to ke sportu patri. Doporucuju Snowkiting s nafukovacim drakem ktery se da pouzit narozdil od komoroveho i na vode..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here