Objevte krásu interiéru ve stylu Art Deco!

0
1874

Nábytek Art Deco

Oproti jiným oblastem interiérového desigu, jako například textiliím, barevnosti či dekoracím, je nábytek Art Deco spíše designově minimalističtější. Rozhodně zde najdete i ornamentálně bohaté zdobení na různých komodách a postelích, ale pokud nemáte interiéry vašeho domova již teď zařízeny v čistě starožitném rázu, pak se vyplatí vybírat Art Deco nábytek, z něhož čiší moderní elegance a pohodlí.

Dřevěný nábytek mívá vysoce lakovanou povrchovou úpravu v černé barvě, často doplněnou o chromované zdobení. Velmi aktuální jsou například sedací soupravy a křesla, čalouněná vysoce leštěnou bílou kůží s lakovanými dřevěnými rámy. Pro nábytek Art Deco jsou typické exotické dřeviny jako například brazilský palisandr, eben, amazonský javor a dýha. Pro čalounění je zase příznačná jemná telecí kůže a různé úpravy veluru, jež skýtají pohodlí a jsou příjemné na omak.

Barvy Art Deco

Nadšenci Art Deco zapomenou na pestrobarevnost postmoderních interiérů a ponoří se do tehdejšího umění, z něhož barevnost tohoto stylu vychází. Objevují se zde barvy jako například černá a šedozelená (třeba v kombinaci s jemným černým vzorováním), ale také červená, či bílá a máslová (opět střídmě doplněná o černé linie vzorů). V případě honosnějších interiérů se však nemusíte zdráhat ani akcentů zlata a chromu. Ty by ovšem vždy měly být „tlumeny“ například bledě modrou či šedou.

Podlahy Art Deco

Styl pozdní secese si žádá mramor. Mramorové podlahy v černé či bílé barvě jsou pro tento styl typické, stejně jako vzorování podlahy, které by rozhodně mělo být tvořeno čtverci či obdélníky (klasické řazení šachovnicové mřížky, nebo tzv. taškové skládání – jako u střešních krytin).

V případě koberců dominuje hnědá a černá barva v kombinaci s holubí šedí. Pro kobercové vzory jsou obvykle používány motivy různě kroucených hadích těl, ročních období  a geometricky pojaté motivy květin.

Osvětlení Art Deco

Mluvíme-li o osvětlení, míníme tím stropní svítidla, stojací lampy, stolní lampy i malé nástěnné lucerničky – a to vše opět ve velmi jednoduchých liniích. V oblasti svítidel se rozhodně nevyhýbejte materiálům, jako je bronz, jenž obvykle rámuje mozaikovitou vitráž stínítka s motivy geometrických květin.

Stojací lampy bývají většinou vyhotoveny z tepaného železa nebo chromu či ručně foukaného skla v různých odstínech. Aktuální (především do moderních interiérů) jsou lampy z černého kování. Vašemu interiéru budou jistě slušet i stolní lampičky z niklu s bílým, čirým nebo matným, ale i barevným sklem, opět sázeným do mozaikovitého stínítka.

Doplňky Art Deco

Doplňky jsou pro styl Art Deco tím nejdůležitějším článkem, který nelze zanedbat. Typickým doplňkem jsou například zrcadla s rámy z niklu, chromu a stříbra, bohatě zdobenými motivy jelenů, pávů, růží či geometrickými liniemi. Nasnadě je také doplnit interiér o bronzové sochy s perlovým zdobením. Do pracovny jsou více než vhodné psací sady se zdobenými stojany na pero a pořadníky na složky a papír. Kliky u dveří  by měly ladit k designovému zpracování tepaných svícnů z niklu, chromu a stříbra. Podobně je tomu i v případě váz, které by naopak měly kopírovat design svítidel.

Styl Art Deco byl ihned se svým nástupem aplikován do všech designových sfér – módy, architektury, šperků, umění, ale především také do interiérového designu a nábytkářství, jež si podmanil především elegancí svých hladkých linií. Tehdejší průmyslový trend v kombinaci s moderními materiály současnosti znovu zažívá svůj velký návrat.

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server Living.cz, přední český online magazín zaměřený na bydlení, dům a zahradu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here