Fascinace týdne: Lesk a úspěchy českých zimních sportů

0
1120
S blížícím se návratem pořadatelství Světového poháru do Špindlerova mlýna, po dvou letech, rostla nervozita ve všech oblastech ohromným tempem, pořadatelé se děsili předpovědí počasí, organizovali nejistý podnik, dělali vše možné, jen aby i nadále žila naděje na uskutečnění dvou ženských disciplín – obřího slalomu a slalomu speciál. Nejlepší česká lyžařka a úřadující mistryně světa Šárka Záhrobská bojovala se ztrátou formy na předcházejících podnicích, a aby toho nebylo málo, týden před závody si kuriózním způsobem při křtu nové sjezdovky vážně poranila oko střepem ze slavnostní lahve.
Avšak loňská slabá zimní sezóna se neopakovala, příroda organizátorům vyšla vstříc a na trati ve Svatém Petru se se značným přičiněním sněhových děl a další techniky objevila dostatečná vrstva sněhu. Schválení závodu u mezinárodní federace FIS tak nebyl problém a pořadatelé se mohli soustředit na zajištění fungování celého víkendu, rozpočet se pohyboval kolem 20 milionů korun, očekávala se návštěva 8 tisíc fanoušků.
To už mělo Česko za sebou úspěšné pořadatelství světového běžkařského závodu Tour de Ski v Novém Městě na Moravě, který se stal velkolepou přehlídkou famózní formy Lukáše Bauera. A souběžně s těmito prestižními závody probíhalo v Pardubicích a Liberci Mistrovství světa hokejistů do 20 let, tam sice český tým obsadil až páté místo, avšak kvality tradičního českého zimního sportu – hokeje, není třeba zdůrazňovat. S trochou nadsázky by se dalo říct, že po Novém roce se na Českou republiku upínala většina mezinárodních sportovních kamer. O víkendu před Silvestrem se pro změnu stal obdivovanou hvězdou český sjezdař Ondřej Bank, ten v americkém Beaver Creeku skončil na třetím místě v superkombinaci a porazil i největší americkou hvězdu, mistra světa Bode Millera. A proč ta pozornost? Zatímco největší hvězdy lyžování mají k dispozici ohromné rozpočty a mnohačetné doprovodné týmy – servisní techniky, trenéry, psychology atd., Ondřej Bank má pro omezený rozpočet k dispozici pouze svého bratra – s tím si dělají servis na lyže sami a ten je mu i trenérem. Obdivuhodné!
A do nedávna takto obhospodařoval lyžující závodnické děti Šárku i Petra jejich otec Petr Záhrobský, až po úspěších na olympiádě a titulu mistryně světa se situace zlepšila. Do té doby jim byl také servismanem, psychologem i trenérem v jedné osobě. Odhodlání českých lyžařů nezná mezí, a nejen lyžařů. Podobné protlučení se kariérou až na výsluní zažila i česká rychlobruslařka Martina Sáblíková – úřadující mistryně světa a držitelka dvou světových rekordů. Světové velmoci zimních sportů, které všichni zmiňovaní sportovci úspěšně porážejí, si takové tréninkové podmínky nedokážou představit ani v té nejhorší noční můře. A přitom možná právě tento faktor životní zkušenosti a nezbytnosti překonávání náročných překážek a obstrukcí je tím vítězným faktorem, rozhodujícím o překlopení pomyslných misek vah mezi úspěchem a neúspěchem.
Ale zpět do Špindlerova mlýna, který je dalším důkazem kolektivních schopností a kolektivního úspěchu. Zatímco čeští lyžaři a další sportovci jsou většinou individualitami, při pořadatelství jde zejména o souhru týmu a o maximální nasazení všech účastníků. O to více je potěšující, že ani zde Česká republika a my, její občané, nezaostáváme za nejvyspělejším světem a velmocemi, i zde dokážeme dodržovat nebo i dokonce zvyšovat světový standard a jsme schopni nejen organizovat skvělé závody a sportovní meetingy, ale celkově naše cesta za sny a úspěchy má reálný základ a dosažitelné cíle! Inspirujme se všichni těmito národními úspěchy a buďme těmi úspěšnými individualitami, které jsou nezbytnou součástí úspěšných týmů.
Šárka Záhrobská dokázala ve slalomu na domácí svatopetrské trati obsadit i přes zranění oka výtečné páté místo, a to za nádherných doprovodných ovací přítomného domácího publika. Dalším krásným oceněním byly pochvaly za dobře připravenou trať zúčastněnými závodnicemi i ocenění výborné organizace a povedeného televizního přenosu od mezinárodní federace FIS. Věřme, že takto kvalitní a úspěšné podniky se pro naši zem stanou běžnou záležitostí a vezměme si nejen příklad, buďme také příkladem.
Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here