Nové Divy světa: Je jich sedm a jsou úchvatné

0
2125
Neobvyklá myšlenka se zrodila v mysli švýcarského dobrodruha, Bernarda Webera, který rozpoutal kampaň celosvětových rozměrů. Důvod byl prostý. Z původních sedmi divů, které vybíral filozof Fijón Byzantský, se totiž dnešních dní dožily pouze egyptské pyramidy. Tato skutečnost se stala klíčovým impulsem – „pojďme objevit nových sedm divů, žijících divů“. Lidé ze všech koutů světa rozžhavili klávesnice mobilních telefonů ve vroucí  bitvě o svého favorita. Jistě, na základě určitých informací, bychom mohli namítnout, že hlasování nebylo zcela spravedlivé, ale nezbývá než nad tím mávnout rukou. V anketě zvané hledání nových divů totiž není poražených. Do jednoho si zaslouží úctu a respekt už jen pro svoji nominaci. Zvolení vítězové jsou spíše reprezentanty, velvyslanci lidské píle a velkorysosti. Nad antickými divy svůj úžas již vyslovit nemůžeme. Pojďme se tedy přenést stoletími do roku 2007 a užít si čerstvé ochutnávky nových velikánů.
 Velká čínská zeď, Čína – šest tisíc kilometrů obdivu i utrpení (článek)
Postavena, aby chránila Čínu před nájezdy mongolských kmenů, žijící, aby brala dech. Tento obranný systém se budoval přes 2000 let! Je tedy zaslouženě symbolem mohutné porce vytrvalosti. Honosný pohled na klikatou siluetu zdi, jak ubíhá do dáli, téměř zastavuje čas. Právě totiž stojíte na nejrozsáhlejší stavbě, kterou kdy člověk stvořil. Jediné, která lze z kosmu spatřit pouhým okem. Na magické síle se podepisuje i historická hodnota veledíla, tisíce lidských životů, které výstavba kolosu pohltila. Neláká Vás někomu povědět: „Tady jsem stál?”
 Petra, Jordánsko – město zázraků v růžových skaliscích (článek)
Na hraně arabské pouště se v masivních skalách ukrývá strhující příklad kultury Středního Východu. Paláce, divadlo kolosálních měřítek, pohřebiště, tržiště, důmyslné vodní kanály, precizní zemědělské zahrady. To vše vytesané v masivních, růžově zbarvených skaliscích. Nad přesností stavitelů zůstává rozum stát. Jako děti si rádi stavíme bunkry. V Jordánsku posunuli tuto touhu do úplně nové dimenze – zbudovali celou základnu, celé město – Růžové město.
 Socha Krista Spasitele, Brazílie – socha, ze které člověku mrazí (článek)
Vzpíná se z mohutného vrcholu hory a svojí velikostí odnímá nosným skalám veškerou dominanci. Kristus zde střeží Rio de Janeiro, které mu doslova leží u nohou. Rozpažená poloha Kristova těla symbolizuje přívětivost a návštěvníci se zde jako zvaní hosté skutečně cítí. Silueta je monumentální, přímo omračuje. Za soumraku je dominantnější než měsíc. Až se vymaníte z mrazivé jinovatky, jež zasáhla vaši kůži, je na řadě fenomenální výhled na temperamentní Rio. A tím dobrodružství teprve začíná…
 Machu Picchu, Peru – přenesení do říše fantasy (článek)
Vysoko v oblacích se tyčí jehlan posvátné hory Machu Picchu. Právě zde staří Inkové zbudovali své svatyně, astronomické observatoře a obydlí tajuplného města. Do příkrého svahu vsadili terasová pole. Každá terasa má odlišné mikroklima, a proto dávala i jiné plodiny. Všudypřítomně vás provází překrásná zeleň. Každého láká okusit lepší akustiku než nabízí samotné La Scalle. Starobylý chrámový okrsek se takovým luxusem pyšní. Jste-li milovníkem fantasy literatury, pak vězte, že vám stránky doslova ožijí před očima.
 Chichén Itzá, Mexiko – místo, kde v noci nechcete být sami (článek)
Nejúchvatnější svatyně Májů. Tajemné místo prosáklé magickými vibracemi, z nichž vstávají chlupy i na chlupech. Pokud obdivujete úplněk, Chichén Itzá si vás získá. Z pyramidy dýchá intenzivní síla. Stáváte se jejím terčem. Míří na Vás. Víte, že nic nehrozí, ale právě ta mystičnost je přitažlivá jako gravitace sama. Vzbuzuje respekt. Jakoby návštěvníky chtěla ujistit, že je chráněna aurou, do které nechcete vstoupit, o to vzpurněji, blíží-li se soumrak. Zřejmě ochranný mechanismus říkajíc: „Vpustím do svých krás jen toho, kdo má kuráž!“
 Římské Koloseum, Itálie – pevnost hrdinných nevolníků (článek)
V jeho prostorách návštěvníci prožívají ohromnou moc římských císařů, která se vznáší prašným vzduchem. Nabírají jejich sílu. Po chvilkovém opojení si však uvědomují utrpení stovek gladiátorů, kteří pro lidskou zábavu platili svými životy. Koloseum je historickou výstrahou a obdivuhodným počinem v jednom. Už jste někdy pocítili dotek samotného Caesara?
 Tádž Mahál, Indie – palác pomníkem milované ženě (článek)
Místo klidu, harmonie a odpočinku. Nenapodobitelný palác, kouzelný jako pohádky tisíců a jedné noci. Vystavěný z bílého mramoru, přičemž hlavní vstup tvoří honosná brána z červeného pískovce. Do mramoru jsou zvláštní technikou vsazeny půvabné polodrahokamy tvořící konkrétní motivy. Nejen proto je Tádž Mahál uctívaný jako nejtřpytivější šperk muslimského umění v Indii. Hledáte harmonii a klid? Utečte k paláci vyzařující blaho a nadbytek…
  Očarovali vás nové divy stejně jako nás? Pak máme pro všechny z vás důvod k radosti. Tento článek pouze otevírá dveře článkům navazujícím, ve kterých se zaměříme konkrétně na jednotlivé divy a společně nahlédneme pod pokličku jejich nevšedností. Těšíme se na viděnou! Tajemnými, fascinujícími a podmanivými místy nových divů světa můžete cestovat v naší rubrice Cestování a články také naleznete v souvisejících odkazech ve spodní části stránky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here