Lisa Akoya: Do vzduchu ze země, vody nebo sněhu!

0
1516


Společnost Lisa si vybrala svůj název podle zkratky, která reprezentuje zaměření její vize. Light Innovative Sport Aircraft znamená „lehké inovativní sportovní letadlo“. Jak může být v letectví něco inovativního, vždyť jde jen o jeden trup, dvě dostatečně velká křídla a nějaký pohon, říkáte si. Ale je tu mnoho cest, kterými ještě nikdo nekráčel…

Produkční koncept ultralehkého sportovního letounu pojmenovaném Akoya je toho zářným příkladem. Kolik z nás vidělo romantické scény z amerických filmů, ve kterých hlavní hrdinové přistávají do romantického západu slunce na jezeře v letadle na plovácích? Snad vzlet zachráněné skupiny polárníků z výsostného území ledních medvědů v letadle s lyžinami pro rozjezd na sněhu? Nebo přistání věčného zkrachovalce, který se proklestil k úspěchu, v jeho novém jetu na obřím mezinárodním letišti? A co takhle spojit scény tím, že v každé bude hrát pouze jedno letadlo?

To je přesně nápad, který stál u zrodu tohoto jedinečného projektu! Velmi mladá firma získala v roce 2003 ocenění za svůj vynález flexibilního křídla, jež usnadňuje vzlet i přistání na drahách v délce pod 100 metrů. Představte si, že ze své prodloužené zahrady odstartujete a můžete přistát jak na horách, tak u své jachty kotvící na volném moři, nebo na jakémkoliv rovném povrchu na Zemi! Pokud si uprostřed svého letu rozmyslíte svou destinaci, nic vám v tom nebrání!

Rovnou zapomeňte na složité vybírání příslušenství a možností, kterými si necháte vybavit základní model. Lisa přichází s jednou nabídkou – za 300.000 EUR dostane vše! Letadlo samotné plus veškerý trénink nezbytný k jeho provozu… A věřte, že bude velmi těžké se ho nabažit. Panoramatický výhled z prostorné kabiny nabízí 180° panorama, jež si můžete vychutnat v tichu, a to díky nehlučnému motoru umístěném na pylonu za vašimi zády.

Těm z vás, kterým záleží na šetrnosti k životnímu prostředí, se jistě bude líbit i snížená potřeba této pozoruhodné hračky pro muže. Vzhledem k tomu, že letoun je dvoumístný, přizvěte na palubu i svou drahou polovičku, pánové! Nebo dámy… ukažte chlapům, že vzdušné výšiny dokážete zkrotit lépe než oni!

Můžete se nechat unášet letadlem i příjemně strávenými chvilkami při letu v naprostém bezpečí. Říkáte, že letadla ale nejsou bezpečná a padají? Je všeobecně známo, že letecká přeprava má celosvětově nejnižší podíl na nebezpečných nehodách. Přesto mnozí mají srdce v kalhotách a emoční inteligenci na procházce, když přijde na to vzlétnout k oblakům a spatřit svět z výšky. Inženýři ze společnosti Lisa mysleli na vše, a proto vybavili svůj stroj padákem! Pokud vám při nebeském kochání vlétne do motoru extrémně zvědavý opeřenec a letadlo bude potřebovat bezpečně přistát, není nad to mít na hlavou opravdu velký kus plachtoviny dodávající brzdnou sílu!

Přemýšlíte-li, jak takovou přerostlou hračku umístit na pozemek nebo na kotvící jachtu, nemějte obavy. Jednoduše uvolníte křídlo a otočíte ho o 90 stupňů do pozice rovnoběžné s trupem. Tak ho můžete zaparkovat kamkoliv, včetně místa na palubě jachty, které je primárně určeno člunům. Letadlo se tam ovšem bude vyjímat daleko lépe, nemyslíte?

Pokud shrneme vše, co o tomto letounu doposud víme, máme zde výčet unikátních vlastností v jednom stroji. Víme, že je díky padáku bezpečný a má nízkou spotřebu. Při letu vás neruší motor a máte krásný panoramatický výhled 180°. Přistávání je možné na velmi krátkých vzdálenostech díky patentovanému křídlu s textilií, a to jak na zemi, vodě tak i sněhu. Unikátní moderní design a prostorná sedadla přinášejí opravdu komfortní péči a stejně pohodlné je stroj i hangárovat. Za cenu 300.000 EUR jednoduše nelze pořídit stroj, který má více stylu než Lisa Akoya!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here