Nicole Vaidišová: Česká královna tenisových kurtů

0
1725
Nicole Vaidišová se narodila 23. dubna 1989 v německém Norimberku. Její rodiče tam emigrovali z komunistického Československa. Svou lásku k tenisu si budovala postupně, první krok však udělala její matka Riana Vacková – sestra našeho bývalého reprezentanta Davis Cupu Daniela Vacka, když ji v 6 letech přivedla na tenisový kurt. To už byla Nicole v Česku, a protože jako dítě byla velmi aktivní, brzy svou energii vkládala do zdařilých bekhendů pod dohledem Alexe Kodata, který se nedlouho poté stal jejím nevlastním otcem. Jejím trenérem je dodnes a Nicole má k němu hodně blízký vztah. 
Proslulá akademie Nicka Bollettieriho na Floridě, odkud vzešly takové hvězdy jako André Agassi, Jim Courier nebo Maria Šarapova, už jen podtrhla Nicolin přirozený talent. Nicole zde trénuje od 10 let a známý trenér v ní brzy rozpoznal odhodlání a tvrdost, se kterými si Nicole šla za svým cílem odvést vždy nejlepší výkon. Každodenní hodiny v posilovně a na kurtech, cestování, odříkání zábavy, přísný jídelníček – to vše Nicole bez reptání následovala, a i dnes mluví o těchto určitých omezeních s úsměvem. Odměnou kažodenní fyzické i psychické dřiny začaly být první úspěchy.
Na okruhu ITF debutovala jako čtrnáctiletá v roce 2003, kdy vyhrála bez ztráty setu turnaj v Plzni. Druhý triumf pak získala na začátku roku 2004 v Columbusu. Ve stejném roce pak hrála první grandslamový turnaj US Open a sezónu ukončila se dvěma tituly WTA. Na kurtech začala být nejen svou vizáží, ale hlavně způsobem hry a dokonalým servisem nepřehlédnutelná. V roce 2005 začala další sezónu na 70. příčce žebříčku WTA a při jejím zakončení už trůnila na 17. místě. Vyhrát 5 turnajových titulů před dovršením 17 let se předtím podařilo pouze 5 ženám a o Nicole Vaidišové se začalo mluvit jako o rostoucí světové jedničce.
 Milovníci tenisového umění si nemohli nevšimnout, že Nicole Vaidišová roste do krásy. Svou výškou 183 cm a sportovní postavou s dlouhými blond vlasy na kurtech začala konkurovat další ruské krásce Marii Šarapové, i v turnajích jí začala šlapat na paty. Při hře se stala sebevědomou, ale v hodnocení svých her zůstává stále přísná. Kromě studia obchodní akademie se začala věnovat i charitatativním aktivitám. Dnes je ambasadorkou neziskové organizace PlayPumps International (v překladu „Mezinárodní hrací pumpy“), která pomáhá získávat pro děti v Africe čistou pitnou vodu díky unikátnímu vodnímu systému nepřímo spojeného s dětskou hrou. Nicole se líbil nápad minikolotočů pro děti napojených na pumpu zavedenou do hloubky až 100 metrů, kdy při jejich hrách se do nádrže čerpá pitná voda. Nicole je tváří Reeboku a svůj všestranný talent tam potvrdila také vlastními návrhářskými kreacemi tenisových šatů, ve kterých hraje. V červnu představila svou další kolekci tyrkysových šatů pro letošní US Open, které bude jako v jediné evropské zemi Reebok u nás prodávat od října tohoto roku. Nicole ví, co dělá. Tenisová kariéra není nekonečná a možná si tím pomalu otvírá dveře do další etapy jejího úspěšného života.
 O soukromí, co se týká partnerského života, mluví v otaznících. Nevyvrací, že jejím přítelem je rakouský tenista Melzer, ale všechny další podrobnosti si nechává pro sebe. Volný čas tráví s rodinou nebo při knížce, ale domácím typem ve svých 18 letech rozhodně není. Domovy má od dětství dva, v Americe si nedávno pořídila byt a přiznává, že se bude muset konečně začít věnovat i domácím pracím včetně vaření. Když mluví, hlasem připomíná rozpustilou mladou dívku, ale vyjadřuje se už jako dospělá dáma. Sama tvrdí, že už se cítí být dospělou, protože pomalu začala přistupovat na kompromisy.
 Sezónu v minulém roce ukončila jako desátá ve světovém žebříčku. Tuto pozici si po krátkém nejlepším umístěním v květnu tohoto roku na 7. příčce udržuje razantními údery i dnes. Desítka je také jejím šťastným číslem ve finančím žebříčku, za letošní sezónu už vydělala přes 720 tisíc dolarů (asi 14,5 miliónů českých korun). Nicole je hodně cílevědomá a pokud jí to fyzická stránka dovolí, možná bude jednou i na stupínku grandslamového vítěze hrdě líbat světový pohár. Svoje jméno do knihy úspěchů už ale zapsala a svou bezprostředností si získala mnohé z nás.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here