Nejslavnější jachtařské závody světa

0
2149

1. Volvo Ocean Race

Největší a nejslavnější etapový závod posádek kolem světa se jezdí od roku 1972, přičemž do roku 2001 jej jachtingoví fanoušci znali pod jménem Round the World Race. Zúčastněné posádky se při plavbě utkávají v jednotlivých etapách, které jsou dlouhé tisíce mil. Kromě toho je ale čeká i souboj v krátkých přístavních úsecích, kde je s napětím mohou sledovat i diváci na břehu nebo ve vlastních plavidlech.

Soutěžící jsou bodování za jednotlivé etapy a o vítězi rozhodne výsledné bodové skóre. Zajímavé na tomto klání je hlavně to, že se vítěz nemůže těšit z žádné finanční odměny. O této plavbě se ale říká, že pro jachtaře znamená odměnu sama o sobě. Velká popularita a sledovanost závodu jim totiž peněžní cenu kompenzují. Nechte se unést atmosférou Volvo Ocean Race v našem článku.

Trasa: Vede kolem světa přes Kapské město v JAR, Singapur, Rio de Janeiro, Boston, Galway v Irsku a Stockholm.

2. Vendée Globe Challenge

Když se jel tento pomyslný jachtařský everest poprvé, psal se rok 1989a lodě startovaly ze západního pobřeží Francie, z městečka Vendée, po němž závod získal název. Zařazením je to nonstop souboj osamělých mořeplavců kolem světa na lodích třídy OPEN 60. Specialitou závodu je, že soutěžící musí překonávat plavbu v bouři, silném větru i vlnách, která se mnohdy stane bojem o holý život. Rekordmanem závodu je Michel Desjoyeaux, který projel kolem země za 84 dní a 3 hodiny.

Trasa: Závod doporučuje tři trasy, ze kterých můžete vybírat. Z francouzského Vendée přes Severní pól, přes Panamu a Suezský průplav nebo přes Atlantik, mys Dobré naděje a mys Horn.

3. Atlantic Rallye for Cruisers

Tento populární závod, který se koná každoročně začátkem prosince, často najdeme pod zkratkou ARC. Trasa plavby vede z Las Palmas na Kanárských ostrovech do zátoky Rodney na Svaté Lucii v Karibiku. Oblíbený je tento závod hlavně proto, že se do něj mohou přihlásit jakékoliv plachetnice, bez rozdílu konstrukce nebo velikosti. Nezáleží dokonce ani na zkušenostech posádky, a tak si závod mohou vyzkoušet i naprostí amatéři.

Trasa: Vede z Kanárských ostrovů do Karibiku.

4. Rolex Middle Sea Race

Rolex Middle Race patří k největším a nejznámějším závodům ve Středomoří. Jede se z Malty okolo Sicílie proti směru hodinových ručiček. Účastníky ale kromě boje s větrem a vlnami čeká i zvládnutí několika zrádných a navigačně složitých úseků, mezi které patří Liparské ostrovy nebo Messinská úžina.

Trasa: Vede z maltského ostrova Grand Harbour přes Sicílii, Itálii zpět proti směru hodinových ručiček.

5. Závody lodí Melges

Závodní plachetnice Melges mohou fajnšmekři potkat i na českých vodách při konání Mistrovství ČR. Přesto jsou tyto malé plachetnice s čtyř až pětičlennými posádkami natolik populární i ve světě, že mají vlastní závody, ve kterých mají jediný úkol: být první. V České republice se jezdí už tradičně Mistrovství Melges na Lipně, kterého se účastní i zahraniční posádky.

Trasa: Odvíjí se od místa závodu.

6. Jules Verne Trophy

V tomto závodě mezi sebou neuvidíte zápolit dva nebo více soupeřů. Tady jachtaři bojují s nepřítelem číslo jedna – s časem. Jak název napovídá, úkolem závodu je obeplout zeměkouli v co nejkratším čase jen za pomoci přírody, tedy větru. Start a současně i cíl se nachází na linii mezi francouzským majákem Créac´h a britským majákem Lizard. Loď ale musí během své plavby obeplout i mys Dobré naděje, australské mysy Leeuwin a Horn. Dosavadní rekordman je Bruno Peron, který mezi dvěma majáky proplul za 50 dní a 16 hodin.

Trasa: Startuje se ve Francii, u majáku Créac´h. Po obeplutí Země se pak posádky vrací na stejnou pomyslnou linii, pouze do Británie, k majáku Lizard.

7. Rolex Sydney Hobart Race

Až z australského Sydney do přístavu v Tasmánii musí proplout plachetnice závodu Rolex Sydney Hobart Race. Na tento 630 mil dlouhý závod se ročně sjíždějí lodě z celého světa. Vzhledem ke komplikovaným přírodním podmínkám, je tento závod mezi nejnebezpečnější. Velmi tragický byl rok 1998, kdy při něm v bouři přišlo o život šest námořníků.

Trasa: Vede z australského města Sydney do přístavu Hobart v Tasmánii.

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server NaPalubu.cz, jediný český magazín z oblasti lodí, charteru a života na moři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here