Najděte své překrásné JÁ. Potřebujete ho!

1
4017

Víte, proč své překrásné já potřebujete? Protože až s ním si začnete vážit sami sebe. A pokud máte s tímhle problém, začtěte se do dalších řádků a najděte znovu své překrásné já, nebo ho objevte poprvé. Tak či onak, budete ho potřebovat.

překrásné já

Vaše překrásné já tady a teď

Je šlechetné a dobré vážit si druhých lidí za jejich gesta, činy a pomoc. Je však ještě důležitější, vážit si své osoby. Toho, co pro sebe děláte, čeho se naopak vyvarujete a toho, jak o sobě přemýšlíte.

K tomu, abyste své JÁ našli, potřebujete jen sebe. A to máte tady a teď. Stačí se jen zamyslet a jít opravdu hluboko. Své překrásné JÁ objevíte sami a relativně brzo, chce to jen chtít a hloubat, ale stojí to opravdu za to.

„Sebeúcta je pověst, jakou máš sám u sebe.“ – Brian Tracy americký motivační řečník

Jak najít sebeúctu

Respekt a úcta k vlastní osobě není automatická. Někomu z vás třeba rodiče říkali, ať hlavně neotravujete ostatní. Ať je nerušíte, neděláte hluk, neskáčete jim do řeči, nemluvíte na ně.

Mohli bychom pokračovat dál, ale je to zbytečné. Pokud vám rodiče vštípili, že je důležitější komfort druhých než váš vlastní, pak budete hledat své překrásné já mnohem déle.

Neposlouchejte jen ostatní

Ve škole jste slýchali, že respektovat se musí hlavně paní učitelka. A co když to v dítěti zanechá rozpolcené pocity a nebude vědět, že respektovat musí i samo sebe?

Pokud jste rodič, veďte své děti k tomu, aby poslouchaly i své JÁ. Respekt a úcta ke své osobě jim pak zůstanou i v dospělosti.

Jestli už jste vyrostli ze školních lavic a nevíte, jak si vážit svého JÁ, udělejte si na sebe čas a zaposlouchejte se do svých myšlenek, svého instinktu a vsaďte na to, co se vám často honí hlavou.

Proč byste měli své JÁ najít?

Proč si vážit sám sebe? Protože se díky tomu změní hromada věcí, a protože budete mnohem víc bohatší osobnost. Více důvodů najdete v našem článku, který vám napoví i příklady, jak se chválit a jak si sám sebe vážit.

Výhod to má spoustu a hned teď se dozvíte, které to jsou.

 • Budete rozhodnější.
 • Budete šťastnější.
 • Budete k sobě přitahovat lidi, se kterými vám bude dobře.
 • Budete klidnější a zdravější.
 • Budete žít bez závisti.
 • Budete spokojenější.
 • Nebudete pesimističtí.
 • Přestanete se ohlížet do minulosti a hledat v ní chyby.
 • Budete si jistější v rozhodování a jednání.
 • A co je nejdůležitější. Začnete se mít rádi.

S důvěrou ve vaši osobu, a hlavně s úctou k ní, budete dělat to, co doopravdy chcete. A co je víc? Snad už jen to, že s tím vším budete hájit veškerou svou práci a to, v co věříte.

Záleží jen na vás, zda si budete věřit a vážit si své osobnosti. Jedině tak si pak můžete vážit druhých.

„Nemůžete si vážit sám sebe, pokud dovolíte někomu, aby vás ničil – ať už zevnitř nebo z veku. Co jste se naučil tady, to je jen půlka rovnice. Druhá půlka je sebeúcta.“ Alex Flinn

© Barbora Mikysková

1 komentář

 1. Najít své překrásné já je ten první krůček k tomu, aby byl člověk šťastnější. Přesně tak. Někdy je třeba si uvědomit, že ať nám druzí kdy řekli cokoliv, že se to opravdu nemuselo týkat ani tak nás jako jich. Že mluvili o svých vlastní potřebách a své vlastní frustraci, ne o naší schopnosti nebo neschopnosti. Je to ale jen ten první krůček. Obrátit se dovnitř a být na sebe hodnější. Potom se dá jít ještě dál. Ke svým skutečným stínům a k pochopení, že ti druzí je možná viděli. Jen v tomhle okamžiku už budeme dost silní vnímat sebe i druhé takové, jací opravdu jsou 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here