Morris Architects: Projekt luxusních hotelů na vyřazených ropných plošinách!

1
1685

Morris Architects představil odvážný návrh přetvořit vyřazené plošiny v luxusní, soběstačné a ekologické hotely. Plán je mnohými přirovnáván k pokusu o kopírování dubajských umělých ostrůvků a luxusních resortů na nich, některými kritizován a ostatními oslavován, jisté však je už teď, že bez povšimnutí tento projekt rozhodně nezůstane.

Podle architektonické společnosti je v Mexickém zálivu „přibližně 4000 ropných plošin lišících se velikostí, hloubkou i mobilitou, které budou vyřazeny v tomto století. Pokud je rozloha jedné z těchto plošin 20 000 čtverečních stop (téměř 2000 m2), potenciálně je tu k dispozici 80 milionů čtverečních stop (téměř 7,5 km2) využitelného prostoru kolem pobřeží Spojených států.

Současná metoda, jak se zbavit plošiny, je nechat ji jednoduše explodovat, což stojí miliony dolarů a ničí obrovské množství mořského života. Co kdyby tyto plošiny byly využity jako exkluzivní ostrovní resorty? Mohl by být záliv jakousi americkou Dubají a plošiny jejími umělými ostrůvky, na nichž resorty vyrostou?“

Hotel situovaný na moři musí být tak autonomní, jak to jen půjde. Ekologická vize hovoří o čerpání veškeré energie z obnovitelných zdrojů, z nichž nejdůležitější bude větrná energie pocházející z turbíny přichycené k jedné ze základních věží. Částečně poslouží také generátory energie z vln a samozřejmě i solární panely umístěné na střeše i na bocích plošiny. Podle společnosti mohou být všechny tyto systémy do stávajících plošin jednoduše začleněny.

Pro luxusní resort je samozřejmostí nabízet množství nejrůznějších aktivit a pro takovýto projekt budou nejspíš nejdůležitější různé vodní radovánky. Veslování, šnorchlování a potápění jsou jisté už teď, necháme se překvapit, co Morris Architects představí dále. Hotel by měl být také připraven hostit početné konference i obchodní schůzky a sloužit jako zastávka výletních lodí křižujících místní vody.

The Oil Rig Resort and Spa poskytne bezkonkurenční výhledy na záliv skrz okna pokojů, ale i haly, restaurace a ostatních společných prostor. Protože by výstavba přímo na plošině byla neuvěřitelně náročná jak finančně, tak i pracovně, hodlá společnost vyrábět jednotlivé buňky pokojů na pevnině a na plošinu je dopravovat nákladní lodí. Kvůli úspoře jsou pokoje spíš menší, ale speciálně navrženy k maximalizaci využitelného prostoru. Rozkládací postele a další úsporná opatření jsou zde jistě na místě.

Tím však hotel neztrácí nic na poskytovaném luxusním a komfortním ubytování. K dispozici by měl být velký slavnostní sál, obchody, restaurace, noční klub a kasino. Pokud se tento bezpochyby náročný, ale rozhodně dostatečně inovační a odvážný projekt dočká realizace, bude nás jistě čekat úplně nová éra luxusního cestování…

1 komentář

  1. Je to opravdu unikátní projekt a já jsem jednoznačně pro. Nejen že nebude potřeba likvidovat ropné věže ekologicky náročnou metodou, ale vznikne tak mnoho příležitostí k lepšímu spjetí lidí s mořským životem, což nás do budoucna stejně nemine, neboť oceány pro nás skýtají mnoho užitku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here