Hvězdný Paul Potts: Z prosťáčka operní senzací

0
1672
Vítěz soutěže Britain´s Got Talent (obdoba českého X-faktoru) se drtivou většinu svého života cítil jako absolutní nula, nikdo. Byl neustálým terčem školní šikany pro svoji odlišnost, vzhledovou i duševní. I v těchto zdrcujících dobách však našel jednoho věrného přítele, jenž ho vytáhl z každé bryndy a těžkosti – svůj hlas. Zpěv se stal jeho každodenním únikem. Díky němu byl Paul schopen uprchnout sám před sebou do jiného světa, do říše, kde krutá slova trýznitelů nahradil překrásnými melodiemi a smysluplnými texty. Když rozechvěl svůj mimořádný hlas, ucítil čirou lásku, čistotu a ryzí vášeň, která se postupně stala lékem na vše!

Paul se narodil 13. října 1970 zamilovanému páru řidiče autobusu a pokladní v obchodě. „Jako miminko začal prozpěvovat téměř ve stejný okamžik, kdy dokázal napodobit první slova,“ vzpomíná jeho maminka. „Vybavuji si, jak neustále dokola poslouchal hlavní znělku filmu ET a dirigoval svůj imaginární orchestr,“ s úsměvem pokračuje. To bylo malému Paulovi teprve 11 let. A v šestnácti letech to přišlo jako blesk z čistého nebe. Zakoupením levné nahrávky José Carrerase se bezprostředně zamiloval do opery, své budoucí životní vášně…

Ačkoliv dále usilovně piloval své umění na amatérské úrovni, chronický nedostatek sebedůvěry a nezvladatelný strach z odmítnutí jej odřezávaly od příležitostí stát se profesionálem. „Pokud se nikdy nevystavím, nikdy nebudu odmítnutý… takhle to pro mě bylo bezpečnější,“ vrací se Paul zpět v čase. A tak byl namísto věnování se svému obrovskému talentu nucen prodávat sám sebe jako regálový skladník v supermarketu a později coby prodejce mobilních telefonů. Na zpěv zbývalo stále méně času.

Nicméně se roku 2000 rozhodl, že prakticky veškeré úspory utratí za tříměsíční letní školu v Itálii, kde se naučil jazyk a prohloubil svou operní vášeň do dosud neobjevených zákoutí. Už už svítalo na lepší časy, když však přišly další kruté rány, tentokrát zdravotního rázu. Prasklé slepé střevo a těsný únik před smrtí. Během léčby stihli lékaři diagnostikovat nezhoubný nádor v nadledvince. Byl úspěšně odstraněn a když už se zdálo, že zotavování probíhá relativně hladce, byl Paul autem sražen z kola, přičemž si zlomil klíční kost. „Ze všech zdravotních problémů, které jsem si vytrpěl, bylo toto daleko nejbolestivější. Trvalo celé měsíce, než jsem se ze zranění vyhrabal a většinu tohoto času jsem na zpěv ani nepomyslel.“

 A možná by se vzdal jednou provždy, kdyby nepřišla jeho poslední šance – Britain´s Got Talent, talentová show dnešní generace s ohromnou sledovaností. „Teď, nebo už nejspíš nikdy,“ urgovalo Paula Pottse cosi silného uvnitř. Přihlásil se. Když poprvé předstoupil na jeviště před přísnou porotu, početné publikum a všudypřítomné televizní kamery, roztřásl se jako nikdy předtím. S laciným sakem z Tesca a sebevědomím utopeným hluboko pod prkny pódia na otázku porotkyně, co pro ně má připravené, velmi ostýchavě odpověděl, že operu. To již všem bylo jaksi podvědomě jasné, že je na světě slušný propadák. Ovšem pouze do chvíle, než něco božského rozevřelo Paulova ústa. V tom okamžiku první tóny opouští jeho rty, zaplavují sál a brady všech přítomných padají k zemi. Slzy dojetí stékají po tvářích. Publikum stojí, bouře potlesku neustává a Paul se vrací do reality. Dokázal to!
 Zde přestávají mít slova svoji cenu. Nasajte raději atmosféru na vlastní kůži z přiložených dvou videí. Paul Potts soutěž nakonec vyhrál nejen svým zpěvem, ale i svým nesmírně silným příběhem pokorného muže, který se i po desítkách let nikdy nevzdal toho, co miloval nejvíce. Čestně si zazpíval před anglickou královnou a aktuálně natáčí své druhé album. Nyní už nemusí vstávat do práce, ani se bát, že nebude moci kvůli financím založit rodinu se svojí milovanou ženou. Sice svůj levný oblek vyměnil za podstatně kvalitnější standard profesionálního operního zpěváka, avšak ten původní z Tesca stále visí doma na čestném místě, aby Paulovi připomínal, kým ve skutečnosti je… žádnou hvězdou, ale skromným mužem, který z celého srdce miluje to, co dělá a chce tím dělat radost druhým.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here