Microsoft Surface: Přichází revoluce v komunikaci s PC

1
1392

Microsoft Surface je první komerčně dostupný počítač tohoto typu. Jeho cílem je poskytnout lidem snadnou interakci s digitálním obsahem. Původní nápad vznikl již v roce 2001 a dva roky poté byl hotov první prototyp. Těch bylo dodneška vyrobeno 85.

Na první pohled Surface vůbec počítač nepřipomíná. Je to vlastně stolek obsahující třicetipalcový displej, který zároveň slouží i jako komunikační rozhraní. Není to však dotyková obrazovka, jak by se mohlo na první pohled zdát. K zaznamenání pohybu po stole je použito pět samostatných infračervených kamer. Ty jsou schopny současně zpracovávat až několik desítek dotyků. S počítačem tak může zároveň pracovat i více lidí. Uživatelé mohou pracovat s přístrojem dotyků a tahy prstů, tužky či štětce, nebo pomocí různých předmětů opatřených čárovým kódem.

Kamery jsou také schopny detekovat položený předmět. Počítač tak může provádět například synchronizaci s PDA, snadno dokáže získat fotografie z digitálního fotoaparátu či uložit obrázky nebo hudbu do mobilu, případně do osobního přehrávače.

Pokud položíte telefon na stůl, systém jej okamžitě detekuje a zobrazí nabídku příkazů, takže s ním lze pohodlně pracovat. A to navíc na velké přehledné ploše a pouze pomocí rukou.

S fotografiemi je také možné snadno manipulovat. Stačí pohyb prstu pro jejich přesun po stole, pohybem dvou prstů od sebe nebo k sobě se mění velikost fotografie. Microsoft tvrdí, že by to dokonce mohlo znamenat stejnou revoluci v ovládání, jakou byla v osmdesátých letech minulého století počítačová myš.

Využití této technologie je nespočet. Pokud by si třeba zákazník objednal sklenici vína, po jejím položení na stůl by se díky identifikace pomocí čárového kódu mohly zobrazit informace o tomto víně nebo fotografie z míst, odkud pochází. Pokud bychom šli ještě dále, byla by tu možnost okamžitého zobrazení nabídek ubytování v této oblasti, zajištění rezervace nebo platby přes internet. V neposlední řadě by si zákazník ještě zobrazil mapu a naplánoval trasu cesty. A to přímo v restauraci.

Stejně snadno by šel naplánovat i večerní program. Před rezervací lístku do kina by tak ještě byla příležitost shlédnout trailer. A pokud je by byla dostupná třeba melodie z filmu, bez problémů by bylo možné ji zakoupit a přetáhnout do mobilu.  Surface by mohl znamenat snadnou realizaci myšlenek bez nutnosti použít k tomu stolní počítač. Stále více se tak blížíme k naprostému digitálnímu obklopení, které známe z mnohá sci-fi filmů.

Kromě těchto víceméně praktických věcí, lze využít počítač i k zábavě. Po spuštění příslušného programu se stůl promění ve velkou kreslící plochu. Chybět jistě nebudou ani nejrůznější hry a zejména jako zpestření lze brát i avizovanou možnost vzájemného porovnání dvou mobilních telefonů položených vedle sebe.

Komunikace s uživatelem probíhá přes moderní, dynamické a velmi dobře vypadající rozhraní. Vše zajišťuje nový operační systém Windows Vista, který byl před pár měsíci uveden na trh. Hardwarový základ se nijak neliší od dnešních běžně používaných počítačů – vše pohání Pentium 4 s dostupnými 2 GB paměti.

Protože se však jedná o úplně nový produkt, bude jeho cena pět až deset tisíc dolarů, tedy v přepočtu až 200 000 korun. Lze tak očekávat, že se z počátku budou tyto počítače vyskytovat jen v luxusních kasinech, hotelech a na podobných místech. Vezměme ale v úvahu, že podobně velké plazmové obrazovky byly krátce po uvedení doménou hlavně velkých firem nebo opravdu bohatých rodin. Postupem času jejich cena klesla na úroveň, kdy se mohly rozšířit mezi běžné lidi. A to se dá samozřejmě očekávat i v tomto případě. Jen to nějakou dobu potrvá. První počítače by se měly k zájemcům dostat během listopadu.

Přestože je Surface opravdu až futuristicky vypadající a uživatelsky velmi přívětivý produkt, nepředpokládá se, že plně nahradí současné počítače. Spíše to bude jen praktický doplněk, který zejména usnadní a zpříjemní některé běžné činnosti.

Na závěr Vám doporučuji shlédnout video, které názorně prezentuje možnosti tohoto počítače. Video je umístěno pod článkem.

1 komentář

  1. Dobrý den, článek mě zaujal a chci shlédnout video slibované v závěru článku. Cituji ze článku:
    Na závěr Vám doporučuji shlédnout video, které názorně prezentuje možnosti tohoto počítače. Video je umístěno pod článkem.
    Pod článkem jsem žádné video nenašel. Poraďte mi, kde ho najdu.
    Děkuji Codl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here