Michael Dell: Tajemství úspěchu znáte…

0
1426

Sázet svou budoucnost na jeden milionový nápad je ještě větší hazard, než na stáří počítat s výhrou v loterii. Jednoduché milionové myšlenku tu jsou, byly a budou, nejsou však nikdy produktem urputné cílené snahy, ale spíše momentálním podníceným zábleskem originality. Ty skutečné hodnoty jsou vytvářeny postupně. Michael Dell je dnes přední osobností světového trhu výpočetní techniky. A jak začínal? Jednoduše obchodoval se vším, co se mu dostalo do ruky.

Narodil se v Houstonu ve státě Texas v roce 1965 a první cenné obchodní zkušenosti sbíral hned o dvanáct let později. S kamarádem se rozhodli obchodovat se známkami, a aby se vyhnuli platbě poplatků filatelistům, vytvořili vlastní katalog a prodávali známky přímo. Na první pohled nic neobvyklého, ale právě tento přístup byl zárodkem pozdějšího úspěchu jeho firmy.

Během střední školy si vydělával, jako mnoho ostatních, prodejem novin. Ale objíždět na kole předměstí v plánu rozhodně neměl, začal prodávat předplatné. Zjistil, že největší skupinou předplatitelů jsou lidé, kteří se právě přistěhovali a novomanželé – na úřadě získal jejich seznam a postupně je přímo kontaktoval. Osobní přístup slavil úspěch, a tak zanedlouho jezdil do školy v autě, na které si sám vydělal.

Rodiče z něj chtěli mít lékaře, a tak, přesto že od mala tíhnul spíše k technologiím, nastoupil na univerzitu a začal studovat medicínu. Ale více, než jak uvnitř funguje lidské tělo, ho zajímalo, jak funguje nitro počítače. Ten první, jenž dostal od rodičů jako dárek, rozebral ještě dřív, než jej vůbec zkusil zapnout. Na kolejích zprvu sestavoval počítače pro spolužáky a známé, postupně mu však práce přibývalo a učení šlo výrazně stranou. V roce 1983 založil vlastní firmu Dell Computer Corporation a začal naplno prodávat počítače.

Na zakázku si nechal vytvořit vlastní procesor, který v rychlosti výrazně překonával konkurenční IBM. Vycházel ze svých zkušeností a konkurenceschopnost mu zajišťoval především přímý model prodeje, protože když nemusel platit marže maloobchodním prodejcům, mohl prodávat výkonnější stroje za nižší ceny, a na to zákazníci slyší. Tržby společnosti Dell Computer Corporation již v roce 1986 překonaly 50 milionů dolarů a v roce 2003 se stala největším producentem počítačů na světě.

Michaelu Dellovi je dnes 46 let, zaměstnává bezmála sto tisíc lidí a obrat společnosti přesahuje 52 miliard dolarů. Od dvanáctiletého kluka s katalogem známek ušel pořádný kus cesty, a to za velmi krátkou dobu. Je typem člověka, který nemusí být jen jednou ve správný čas na správném místě. Když příležitost pomine, vytvoří jinou. A co by se stalo, kdyby dokončil medicínu a v životě nesáhl na počítač? Asi ne příliš, jen bychom jeho firmu znali například pod názvem Dell Farmaceutic Corporation…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here