Oracle: Máte konkurenci? Kupte si ji!

2
1596

Business Oracle má za sebou již opravdu dlouhou řádku let a počátky této společnosti vypadaly, jak už tomu tak bývá, naprosto jinak, než by tomu bylo v dnešních dobách. Samotná existence společnosti Oracle se datuje od roku 1977, kdy se tato společnost vlastně ještě ani nejmenovala Oracle a vlastnila název Relational Software Incorporated. Tato společnost vstoupila na trh výpočetní techniky s databázovým systémem, který byl nazván anglickou podobou slova věštec, tedy Oracle. Tento produkt získal v tehdejším světě výpočetní techniky poměrně velkou oblibu, a tak se v roce 1983 rozhodla společnost změnit svůj název na Oracle Corporation, tedy na název přetrvávající až do dnešních dob. Popis důležitých mezníků v historii této společnosti by zřejmě znamenal pouze popis technických vylepšení na stěžejních produktech a zdůraznění růstu majetku firmy do úžasných výšin. Proto se rychlým krokem přesuneme do minulosti, řekněme nedávné, a povíme si něco o zlomovém bodu, který šokujícím způsobem změnil historii informačních technologií.

Jak již bylo řečeno – shromažďování majetku se u společnosti Oracle stalo během celé její existence téměř pravidlem. Každý vzdělaný člověk ale ví, že vůbec tu nejlepší péči o vaše peníze může zajistit pouze správná a perspektivní investice. Inu – i velký Oracle začal jednat ve jménu tohoto tvrzení a rozhodně si nevzal malé sousto.

Psal se 20.duben 2009 a právě toto datum se stalo doslova zlomovým pro dvě obrovské společnosti zaměřené na výpočetní techniku. Společnost Oracle Corporation v tento den koupila velmi perspektivní americkou firmu Sun Microsystems a tím pádem se stala jednou z největších společností na světě. Pokud vám název společnosti Sun Microsystems není známý, uvedeme raději pár produktů, o kterých jste už někde mohli slyšet. Z dílen této firmy se na světlo světa dostaly takové věci, jako je například velmi oblíbený programovací jazyk Java, kancelářský balík Open Office a  různá softwarová hardwarová řešení. SUN Microsystems má dokonce na svědomí další vývoj velmi oblíbeného databázového serveru Mysql, jelikož v roce 2008 SUN koupila společnost Mysql AB.

A na kolik peněz tato investice společnost Oracle Corporation vyšla? Bez zbytečného protahování vám můžeme říci, že to bylo neuvěřitelných 7,4 miliardy amerických dolarů. Tomu se říká investice s velkým I. A co si od tohoto kroku samotná společnost Oracle slibuje? Především tryskový růst hodnoty majetku. Hrubé odhady jsou více než štědré a tím pádem se mluví o ročním růstu, který by měl překonat hranici 1,5 miliardy amerických dolarů.

Výkonný ředitel Oracle Larry Ellison (v roce 2009 dle časopisu Forbes 4. nejbohatší člověk světa, dnes 6. místo) celou situaci komentuje následovně: „Naše vize pro rok 2010 je stejná, jakou mělo IBM v 60. letech minulého století.“

Jestliže někdo z vás hledá příběh pro svou motivaci, musíme vám doporučit pouze to nejlepší! Pohleďte na minulost, současnost a budoucnost jedné z nejrozsáhlejší společností na světě a zamyslete se nad tím, jestli výsledky Oracle Corporation jsou vhodnou motivací pro každého z vás. Nikdo z vás nemusí provozovat IT společnost, nikdo z vás nemusí dokonce ani podnikat, každý z vás ale musí následovat své sny. Věřte a vytrvejte – jednou bude dreamlife.cz psát o vás, stejně jako teď píše o Oracle Corporation a jejich mohutné akvizici se společností SUN Microsystems.

2 KOMENTÁŘE

  1. Tvrdit, že OpenOffice a MySQL se na světlo světa dostali z dílen Sun Microsystem, je trochu jako tvrdit, že Java přišla z dílen Oracle.

    Sun oba produkty pouze koupil a dál udržoval, podobně jako teď Oracle koupil a dál udržuje Sun.

  2. Dobrý den – děkuji za komentář. Chybu jsem upravil. Přeji Vám hezký den. S pozdravem Štěpán Vraný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here