Vlastníte podíl ve firmě, která bývala gigantem a jejíž akcie se obchodovaly nad $100 za kus, nyní dosahujete dna a o akvizice se pokoušejí dravější giganti. Vyzkoušeli jste všechno možné, nicméně situace se zdá stále beznadějnější. Top management se střídá rychleji než počasí. Co dál? Odpovědí je Marissa Mayer! Není to levné řešení, její cena se počítá v řádu milionů, ale tato dáma dokáže zázraky. V čem tkví tajemství krásné novopečené maminky a podle časopisu Forbes nejlépe placené manažerky světa?
Ve 23 letech absolvovala Stanford, své první pracovní místo získala ve společnosti Google jako žena-inženýrka, před ní bylo 19 mužů. Nutno podotknout, že to bylo před 14 lety, kdy se Google netěšil takovému věhlasu a byl výrazně menší než Yahoo. Svými technickými schopnosti protknutými ženskou empatií a citem pro detail si ihned získala spoluzakladatele Larryho Page a Sergeje Brina. Ne náhodou se díky ní rozhodli na technické pozice povolat pětinu žen.
Po 13 letech v Googlu společně dosáhli větších měsíčních zisků než Yahoo za celý fiskální rok. Říkáte si, proč uživatelé přeběhli? Tato žena prosadila, aby hlavní stránka Google byla „odporně“ prázdná, jen logo a vyhledávací řádek. Nic víc. Až trapně jednoduché. Jenže v jednoduchosti je krása, a hlavně účinnost. Za jejími dalšími úspěchy jsou služby Gmail, Google News, Street View a Google Earth.
„I žena může být dobrá v technice, být schopná něco vyrobit. Muži někdy věci komplikují, neumí se odlišit. Ve vedeních společností je až příliš mnoho unifikovaných mužských pohledů, přitom každý muž se domnívá, že jeho názor je jediný možný. Já se snažím dát věcem přívětivější podobu i jednoduchost.“ Marissa Mayer
Jestli se domníváte, že těmito úspěchy článkem končíme, musíme vám říci, že jsme teprve v roce 2012. Za zlomový okamžik by se dal říci 16. červenec 2012, kdy z pozice viceprezidentky společnosti Google vedla poradu a na konci oznámila, že odchází. Ne na mateřskou, jak se mnozí domnívali, ale ke konkurenční společnosti a mnohokrát zmiňovanému Yahoo.
Jak říká: „Nebyla jsem nejlepším adeptem, přišla jsem na pohovor v 6. měsíci těhotenství a celkem mě podezírali, že jdu jen jako špeh na výzvědy. Naštěstí jsem dokázala vybudovat už při pohovoru důvěru, že se rozhodli dát mi příležitost.“ A tak 17. července podepsala smlouvu, díky které se dostala, a to jako těhotná žena, mezi nejlépe placené manažery a nejvlivnější ženy byznysu.
Nejprve zkvalitnila pracovní tým. 14 % příchozích expertů už dříve v Yahoo pracovalo a bylo propuštěno kvůli úsporným opatřením. Změnila nejen obchodní, ale i personální strategii. Osobně vedla pohovory, jak se stávajícími zaměstnanci (zda jsou způsobilí zůstat), tak s novými adepty. „Když se Yahoo ocitlo ve ztrátě, zbavilo se schopných lidí a místo nich si najalo neschopné, hlavně levné. Jako když v autě nemáte na benzin a do nádrže nalijete vodu. Jenom snížit náklady není řešení. I levnější síla vám užírá peníze. Proto nejsem příznivkyní najímání levnější pracovní síly a v krizi jsem učinila opak: Najala jsem ještě lepší lidi, ano, i dražší. Proděravělou loď nezachráníte tím, že najmete více vylévačů s kbelíky, ale opraváře děr. Šetřením ještě nikdo nezbohatl. Zbohatnout lze jedině investicemi, v tomto případě do lidí.“
Mayer portál Yahoo okamžitě posunula vpřed. Na jedné straně zvýšila cenu reklamy, aby se zastavila ztráta a souběžně vylepšila nabízené služby, aby vzrostl počet uživatelů. Webové stránky učinila přívětivějšími pro mobilní telefony a tablety, zaměřila se na mailovou službu a poskytování online přehledů vývoje akcií na investorské stránce Yahoo Finance. Přestože je již pátou osobou v křesle generálního ředitele za posledních pět let, vede si více než dobře. Stihla porodit syna a po 11 dnech opět stála v čele Yahoo. Poprvé od roku 2008 díky jejímu nástupu vzrostly akcie o 47%.
Marissa dále působí ve správní firmy Wal-Mart Stores a Muzea moderního umění v San Franciscu. Je velice všestranná a dokazuje nám, že práce a rodina lze skloubit a sklízet v obou úspěch.
A mimochodem, pokud setrvá na svém stávajícím pracovním místě, její finance spolu s bonusy se mohou vyšplhat přes neuvěřitelných 100 milionů dolarů!