Omega: Řecká abeceda dobyla Měsíc i vesmír

2
1882
Dosavadní historie firmy je dlouhá více než 150 let, za kterých získala nespočet úspěchů v hodinářském oboru. Za všechny zmíním pro zajímavost desítky vítězství ve vyhodnocování přesných hodinek (chronometrů) a rekordů v přesnosti.
     Zakladatel firmy Omega, Luis Brandt, se od začátku své manufaktury v roce 1848 držel hodnot tradičně uznávaných ve Švýcarsku, jakými jsou přesnost, autentičnost, dynamika a důvěra. Dvacet let po založení se společnost stala největším švýcarským výrobcem hodinek se šesti sty zaměstnanci. Na trh dával kolem 100 tisíc hodinek ročně.
     V roce 1932 byla Omega jako první hodinářská firma v historii Olympijských her pověřena zajištěním oficiální časomíry. Ač byla neoficiálně zkoušena už roku 1912 na Hrách ve Stockholmu, velkou premiéru si odbyla právě až v Los Angeles. A její služby využívají různá sportoviště celého světa dodnes. Ještě před tím byla Omega oficiálním dodavatelem hodinek Britskému královskému vojenskému letectvu a Americké armádě během 1. světové války.
     Po absolvování nejtěžší série testů v historii hodinářství, NASA vybrala roku 1965 Speedmaster Professional jako průvodce astronautů pro největší dobrodružství všech dob. A právě teď se začaly blížit ony slavné chvíle. Píše se 21. červenec 1969, 02:56 GMT. A Neil Armstrong právě vykonal „Malý krůček pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo,“ a hodinky Omega byly při tom. O dvacet let později se staly oficiálními hodinkami i pro kosmonauty Sovětského svazu.
     Nejen modelem Speedmaster je společnost živa. Série Constellation se zapisuje do historie hodinářství jako první sériově vyráběné hodinky. Jejich vysoce elegantní design, charakteristický čtyřmi vystupujícími proužky a rytými černými římskými číslicemi na obvodu, dělají řadu estetickou klasikou. Precizní, robustní a odolné jsou zase hodinky Seamaster, se kterými francouz Jacques Mayol vytvořil hloubkou 101 metrů světový rekord ve volném potápění.
     U většiny světoznámých značek se už delší dobu nosí tradice ambasadorů. Omega je spojena s Jamesem Bondem, lépe řečeno s jeho protagonistou (hračky agenta 007). Takže i s Danielem Craigem nebo hvězdným Piercem Brosnanem. Pokud byste si chtěli pořídit stejné hodinky, jaké představoval například v Indii, tedy Omega – Constellation double Eagle, připravte si částku kolem 70 000 kč. Jsou vybaveny firemním strojkem kalibr 3313 s koaxiálním nepokojem zvyšujícím přesnost i délku chodu snížením tření, chronometrem (stopkami) a na pozici šest také datumovkou. Ušlechtilá ocel je v některých částech s povrchovou úpravou ródiem. Ve většině případů se role velvyslanců značky s radostí zhostí známé sportovní hvězdy. Michaela Schumachera (článek zde) snad netřeba představovat, z dalších jmenujme alespoň plavce Thorpa, Popova a Phelpse nebo golfistu Garciu.
     Avšak v nabídce nenalezneme jen hodinky. Exkluzivní kolekce šperků jsou žádaným zbožím po celém světě. V Malajském Kuala Lumpur představila nadčasovou kolekci Bijoux Cindy Crawford. Prioritní ale stále zůstává hodinářství. Už tedy víte, odkud pochází to známé „Přesný jako švýcarské hodinky“?

2 KOMENTÁŘE

  1. Díky za povšimnutí, jak je vidět, potřebovali bychom i velice zasvěceného korektora. Přiznávám další nedostatek a mezery v naší práci, snažíme se je maximálně a co nejlépe vyplňovat, zodpovědnost je to však má jako šéfredaktora, jelikož články schvaluji v 99% případů sám. Chybu jsem opravil a omlouváme se, děkuji. S pozdravem Tomáš Novotný, šéfredaktor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here