Mariánské lázně: Klenot evropského lázeňství

0
1437

Malé lázeňské městečko v náručí zeleně nabízí svou krásu 365 dnů v roce. Ať už sem zavítáte v jarních dnech, kdy se desítky parků předhánějí v barevnosti a rozličnosti svých záhonů, a nebo dáváte přednost romantice zasněžených vrcholků a bělostných sněhových přikrývek, přijdete si jistě vždy na své. Tenhle západočeský klenot založil na počátku 19. století opat nedalekého kláštera Teplá, R. R. Reitenberger. Na místě neprostupných bažin tak během několika let vyrostla doslova perla evropského lázeňství, kterou za dobu své existence navštívily stovky významných osobností veřejného života. Svůj největší románek zde prožil Johan Wolfgang Goethe, město okouzlilo i amerického spisovatele Marka Twaina nebo vynikajícího rakouského psychiatra Sigmunda Freuda. Není se čemu divit. Jeho neopakovatelná architektura a atmosféra nadchne snad každého návštěvníka. Centrum Mariánských Lázní můžeme přirovnat hlavně v letních měsících ke sluneční záři. Žluté domy převážně secesního stylu lákají nejenom k příjemnému posezení nad šálkem výtečné kávy a lahodnému zákusku.

Pokud však Mariánské Lázně navštívíte, rozhodně neopomenete návštěvu samotné lázeňské promenády s tolik populární Zpívající fontánou. Dominantu tvoří litinová kolonáda se třemi nejznámějšími prameny – Křížovým, Karolininým a Rudolfovým. Každou lichou hodinu si pak konzumaci léčivých pramenů můžete oživit reprodukovanou hudbou linoucí se přímo z fontány. Ve večerních hodinách je tahle romantika okořeněna světelnými efekty a při poslechu se život zdá být krásným a lehkým jako pírko.

Ne nadarmo se sem přijížděli léčit významné osobnosti z celého světa. Nedaleko kolonády totiž pánové ochutnávají jeden ze tří pramenů, který je zaručeně postaví na nohy. Legenda je dělí na pramen pro ženaté, rozvedené a svobodné. Poslední dvě kategorie nemusí věšet hlavu. Ve městě je mnoho příležitostí, kam zajít za zábavou. Pokud toužíte po společenském životě na úrovni, není nic snazšího, než si vybrat jedno z mnoha představení v Městském divadle. Pro obdivovatele klasické hudby je připravován každý druhý rok Chopinův festival. A jestli jste ve městě v jiném termínu, netruchlete a navštivte Společenský dům Casino. Tady totiž sídlí Mariánskolázeňský symfonický orchestr a právě tady můžete zažít ty nejrozkošnější plesy celé sezóny. Pokud si budete připadat jako ve Vídeňské opeře, zase tolik se nemýlíte. Preferujete-li živější zábavu, vyberte si jednu z náručí tanečních kaváren a nebo restaurací. Jestliže navíc oceníte skvostné jídlo od špiček mezi českými kuchaři, jste na správně adrese. V Mariánských Lázních si pochutnáte na pravé italské pizze, uchvacujícím sushi, mexických specialitách, ale samozřejmě zde najdete i klasické české pochoutky. Zárukou kvality je jedna z nejstarších Hotelových škol v České Republice. A kde jinde než v Mariánských Lázních, ji můžeme hledat.

Zejména dámy ocení zručnost masérů pracujících v nesčetném množství hotelů. Perličkové koupele, bahenní zábaly, minerální koupele a další kůry jsou pro město samozřejmostí. Proč dělat kompromisy, když můžete mít všechno v nejlepší kvalitě a tak hmatatelné? Špičku v lázeňství představuje Hotel Nové Lázně. Skvost v srdci města navštívil i britský král Edward VII. A opravdu není sen, že si můžete jedinečný den užít ve stejné kabině jako on. Vstřícný personál, římské lázně a pocit blaha už se nezdají tak vzdálené jako dříve, že?

Britská rodina se podepsala na historii Mariánských Lázní ještě několikrát. Od roku 2003 se město honosí jako jediné v České republice Královským golfovým klubem, tentokráte díky královně Alžbětě II. Zelené pláně nad městem využívají nejenom zkušení hráči, ale zároveň i zapálení začátečníci. Jestli patříte spíše mezi milovníky světa spatřeného ze hřbetu koně, najdete v Mariánských Lázních svůj ráj. Jezdecká akademie si vydobývá právem čestné místo na slunci. V poslední době vzkvétají i tenisové kurty nacházející se v nejkrásnější části lázní. Obklopeni přírodou využíváte moderního zázemí a špičkových trenérů, kteří z vás během dvoutýdenního pobytu vykouzlí tenisové mistry. V zimních měsících využijete sjezdovku nad městem a při večerním lyžování poznáte pravou romantiku. Atmosféru dokresluje horská Koliba, která vás v případě nepříznivého počasí přijme do teplé náruče a velice ráda vás pohostí.

Mariánské Lázně – to je úchvatná oáza klidu, která je vždy připravena vybarvit váš den do skvostných barev. Jsou to desítky špičkových hotelů a lázeňských domů s opravdovými odborníky. Teprve když si vyberete krásný podzimní den a vystoupáte na jednu z lesních vyhlídek, spatříte město v jeho nejkrásnější podobě. Mezi zbytky barevných lístků probleskává oranžové slunce a město je zahaleno ve zlatě. Byla by škoda tenhle dostupný luxus nezažít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here