Londýn mění svou podobu: Boje o nejvyšší budovu města

0
1667

Po změnách v zákonech v 60. letech minulého století ale došlo k jistému uvolnění a po několika prvních mrakodrapech vysoká poptávka po kancelářských prostorech způsobila nebývalý růst, zejména do výšky, ve čtvrti Canary Wharf. Právě zde stojí aktuálně nejvyšší stavba celé země One Canada Square, dokončená roku 1991, s výškou 235 metrů.

Výškový trend záhy následovalo i finanční a obchodní centrum The City. Londýnské panorama téměř k nepoznání změnila milovaná i nenáviděná stavba Gherkin s typickým okurkovitým tvarem, se svou výškou 180 metrů ale nepřekonala poněkud starší Tower 42.

Pokořit tohoto giganta se podařilo až moderní budově Heron Tower, jejíž konstrukce byla dokončena před několika dny. 202 metrů vysoký kolos (230 metrů včetně antény), známý také jako 110 Bishopsgate, má být slavnostně otevřen začátkem příštího roku. 46poschoďová stavba s neuvěřitelnou plochou převážně pro komerční využití a samozřejmě i s restaurací a barem v nejvyšším poschodí se tak stane výraznou dominantou prestižní londýnské části The City.

Ale ne na dlouho. Titul nejvyšší stavby brzy převezme Pinnacle, nebo chcete-li Bishopgate Tower, a stane se tak podle všeho v roce 2012. Pinnacle svého soka doslova deklasuje svými 63 poschodími a celkovými 288 metry.

A nekončíme! Připomeňme si ještě aspiranta na nejvyšší stavbu nejen v Londýně, nejen v Británii, ale rovnou v celé Evropské unii. Avizovaný titul nejvyšší stavba celé Evropy “překazily” některé projekty, které se realizují v Moskvě. Shard London Bridge nedaleko slavného mostu London Bridge vyroste do výšky 301 metrů s celkovými 72 patry. Své místo zde najdou nejen kanceláře, ale také hotel, lázně, vyhlídková galerie a soukromé byty.

Je zřejmé, že v Londýně se souboj výškových budov bere opravdu velmi vážně a je stále otázkou času, kdo bude mít v této záležitosti poslední slovo. Soudě podle soutěživosti architektonických studií, konstrukčních společností i investorů si totiž myslím, že Shard London Bridge nebude finálním velkolepým projektem v britské metropoli. Počkejme si, až se všichni zúčastnění oklepou z důsledků finanční krize a těšme se na další projekty!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here