Lhotský: Sklem si podmanili svět

0
1411

V patnácti letech začal mladý Zdeněk Lhotský své studium sklářství ve Světlé nad Sázavou. Pronikl do tajů řemesla a osvojil si základní techniky a dovednosti. Okouzlení sklem a jeho výrobou je věc jedna, ale vytrvalost a zapálení je věc druhá. A pouze vítěz má i tu druhou. Zdeněk tedy pokračoval své studium uměleckoprůmyslovou školou sklářskou v Železném Brodě. Z tvrdé práce se začal rýsovat nesporný talent, který si žádal pozornost a současně záštitu vedení někým, kdo sklu rozumí více než kdokoli jiný. A tak se zlomovým okamžikem v životě Zdeňka Lhotského stává setkání s prof. Stanislavem Libenským, pod jehož rukou šest let rostl na vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

V posledních letech studií byla tvorba Lhotského na hranici mezi plastikou a obrazem a dávala dobrý podnět k úvaze o umění jako druhu fascinace, kterou poskytují materiály a kterou zaručuje dokonalé řemeslo. Jeho práce nechávala ve zdánlivě strohém a přísném řádu geometrie a matematiky prostor pro tajemství a imaginaci. Jakési dílo nového řádu, v němž jsou rozdíly mezi uměním a uměleckým řemeslem zanedbatelné. V roce 1986, když mu bylo teprve třicet, získal cenu ministra kultury a během několika let jeho díla oblétla výstavy v polovině Evropy.

V roce 1994 se Zdeněk Lhotský stal majitelem Studia tavené skleněné plastiky v Pelechově. Navázal na 40 let tradice, které studiu vtiskli její zakladatelé a světoznámí skláři Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský. A byli to právě Brychtová s Libenským, kdo znovuobjevili téměř 2500 let zapomenutou metodu tavení skla, v níž se stal Lhotský slavným pokračovatelem a naprostou špičkou. Přesně navržená a vymodelovaná forma se vyplní střepy, které se roztaví. Následné pomalé chlazení trvá i několik týdnů. Po dokončení povrchových úprav je výsledkem jedinečná mísa či váza, která svojí krásou plně přitahuje pozornost a obdiv každého z vašich hostů.

Další technologii, kterou studio Lhotský ovládlo k světovému primu, je fúzované sklo. Stavením nebo slitím skla různých kvalit a barev vzniká široká škála uměleckých a luxusních talířů, mis i umyvadel. Pestrobarevné i monochromatické obrazce se mísí v umění, které i laik umí pojmenovat krásou. V roce 1997 převzal Zdeněk Lhotský Bavorskou státní cenu za design a do Pelechova se začali sjíždět umělci a architekti z celého světa, aby nechali studio Lhotský tvořit jejich často obtížně realizovatelné projekty. Rostoucími zkušenostmi tak dílna tvoří díla, která patří k vrcholům v oboru.

Řešení interiérů i exteriérů od Lhotského se stalo symbolem vysokého postavení. Mimochodem byly to fúzované mísy Zdeňka Lhotského, které zdobily jednací stůl při summitu ČR-Nato v listopadu roku 2002. Ale nepotřebujete přímý přenos do celého světa, aby tyto fúzované mísy zdobily i vaši pracovnu. Designérský skvost, který vám jediným pohledem pošeptá, že úspěch může být přeci jen vizuálně krásný zážitek. Jen mít doma kousek Lhotského. e-shop sklo LHOTSKÝ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here