Lepší dříve než později

3
2240

Přede dveřmi partnera jen těžko hledáte ospravedlnění několika minut zpoždění, v kinech už vám dávno nevadí nekonečně dlouhé ukázky a reklamy, protože zpravidla přicházíte o čtvrt hodiny později, a když vás čeká večeře s rodiči, matka vaše jídlo rovnou schová do ledničky, neboť nepočítá s tím, že se tentokrát ukážete včas.

Než se nadějete, stojíte ve dveřích konferenční místnosti a omlouváte se kolegům za zdržení a mezi vašimi podřízenými kolují legendy o nekonečných výmluvách, jimiž se snažíte zlehčit situaci.

Pokud myslíte, že je na čase to změnit, máte pravdu. Jestli ovšem čekáte, že vám při tomto náročném souboji bude stačit nařídit si hodinky o pár minut dopředu, hluboce se mýlíte, tento průhledný trik nikdy nepomáhá.

Staňte se jediným a nejlepším dozorcem svého času a naučte se, jak si zorganizovat den. Jako bonus vám budiž hromada času ušetřeného tím, že už si nebudete muset lámat hlavu s komplikovanými výmluvami…

Nechoďte nikam přesně na čas a mějte v mysli Murphyho zákon, jenž zní: “Všechno, co se může pokazit, se skutečně pokazí”. Ať už je to dopravní zácpa, neodbytný klient na telefonu, zaseknutý výtah, nebo další daleko méně uvěřitelné scénáře, vesměs známé jako zákony schválnosti, můžeme si být jisti, že nám něco neplánovaného postaví do cesty. Zkuste vždy vyrazit alespoň o patnáct minut dříve, než jste původně zamýšleli. Potom už vás jen tak něco nezaskočí.

Při uvažování, kolik času vám zabere cesta, buďte skutečně realističtí! Neberte v úvahu jenom samotný čas, za který dorazíte z bodu A do bodu B, to je pouze jeden faktor. Zahrňte do těchto úvah všechno, od přípravy, přes dopravní špičku, hledání parkování až po bloudění v místě schůzky, pokud tam míříte poprvé.

Mějte všechno pečlivě uspořádané. Čím méně času strávíte hledáním klíčů, tím větší máte šanci, že z domu vyrazíte v dobu, kterou jste plánovali. Nechávejte svou peněženku, doklady, klíče, aktovku a vůbec všechno, co potřebujete ke každodennímu fungování, na jednom místě. Stejně tak jako když máte přednést důležitou prezentaci, připravte si všechny podklady a materiály na stejné místo. Když nastane čas, jednoduše vše vezmete a vyrazíte.

Nečekejte na poslední možný termín dokončení. Když dostanete (nebo si sami zadáte) úkol, začněte na něm pracovat ihned. Lidé, kteří pracují výhradně před všemi dobře známým deadline, často sami sebe přesvědčují, že jsou pod tlakem výkonnější. Ve většině případů to však není pravda. „Nebudete potřebovat žádné termíny, když si své záležitosti vyřídíte včas,“ říká autorka knihy Odejděte dřív z kanceláře: Jak udělat více za méně času… a cítit se při tom skvěle. „Deadliny jsou pro lidi, kteří by bez nich svou práci nedokončili nikdy,“ dodává.

Máte-li málo novoročních předsevzetí, zařaďte si mezi ně dodatečně i chodit všude včas. Nejenom, že je to známka profesionality, je to zároveň i záležitost slušnosti a dobrého vychování…

3 KOMENTÁŘE

  1. Jak se díváte vy na situaci, kdy si domluvíte schůzku u klienta doma? Někde se říká, že je slušné chodit o max. 5 minut později, aby paní domu nevyšilovala, že nestíhá úklid apod… asi něco jiného to je u schůzky v kanceláři, kde přesný příchod je lepší vážně nahradit přijdutím o 10 minut dříve. Alespoň se rozhlédnete po místnosti a budově a budete moci lépe neformálně otevřít hovor.

  2. Pekny den, neco mi rika, ze pani domu, kdyz bude doma, bude vysilovat v kazdem pripade, at uz prijdete vcas, nebo se zpozdite o par minut. Kazdopadne bych v takove situaci nechodila driv, tim bychom ji jiste narusili plany… Nechat ji par minut k dobru je jiste chvalyhodne, ale na druhou stranu, kolik se toho asi da za takovy cas stihnout? Zalezi ale i na vlastnim uvazeni, pokud klienta jiz znate, tak vite, zda si potrpi na dochvilnost, apod. Podle me pri schuzce dvou lidi u nekoho doma je to zpozdeni max. pet minut v poradku, pokud se z toho ovsem nestane rutina kazde schuzky. Neco jineho je to napriklad pri porade, jejiz zacatek se bez vas neobejde, tam je nutne prijit spis driv. Zdravi Pavla Horinkova

  3. a jenom hulvat nebo zmatkar chodi pozde. Nechavat hospodyni pet minut navic je blahovost, protoze je li to opravdu hospodyne, je pripravena vcas a je-li zmatkarka, nepostaci zadny termin, bude celou navstevu pobihat a zmatkarit a porad neco hledat a unavne se omlouvat. Kdo neni schopen prijit vcas, je proste neschopny. Ani v divocine korist na lovce nepocka a pokud lovite dobre kontakty ci praci, musite byt zatracene dobri lovci. A kdo prijde pozde na poradu, dava vsem najevo, jak je sam neschopny zorganizovat si cas. Co nam tu tedy jeste chce vypravet ? A trapnymi vymluvami zpochybnuje inteligenci posluchacu a nestydi se sam pred sebou? Proboha, poslete ho o dum dal…..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here