Dior: Cesta módního krále ke slávě

0
1601

V čem tkví kouzlo jeho tvorby? Co přinesl natolik jedinečného, že mu dodnes leží módní svět u nohou?

První místo související s vysněným oborem nalezl u Roberta Pigueta, kde působil jako módní kreslíř. Po návratu z války ho Lucien Lelong zaměstnal na pozici návrháře. Netrvalo dlouho a Dior se odvážil postavit na vlastní nohy. Módní dům Dior sídlí v Avenue Montaigne dodnes. Povaha slavného návrháře byla spíše plachá a melancholická, zdálo by se tedy, že divoký módní průmysl ho snadno pohltí. Ovšem on do něho vplul v plném tempu s revolučním nadšením.

Ve svých kolekcích divoce měnil střihy i celé linie. Co bylo jednu sezónu na vrcholu trendů, se sezónu následující již nenosilo. Kolekce New Look znamenala zcela nový vývoj v Haute Couture. Také proslul enormní spotřebou látek. Přitom jako krejčíř zrovna schopný nebyl, jaké je tedy kouzlo Christiana Diora?

Dal ženám zavázaným trendem luxusu volnost. Splňoval do nejmenšího detailu požadavky svých současníků. Také oživil módní přehlídky, které byly do té doby spíš jakousi rutinní nudnou záležitostí. Nemalou zajímavostí zůstává, že vynalezl licenční poplatek. Prodával své nápady a tak se stal i zdárným obchodníkem.

Na začátku padesátých let se představuje populární parfém Miss Dior. Poptávka po módním mágovi narůstá den ode dne. Postupně expandoval do významných světových metropolí, kde neúnavně zakládal své nové salony.

Neuvěřitelné pracovní vypětí se nejspíše podepsalo na špatném zdravotním stavu. Dior zemřel už ve věku 52 let.

Ovšem v padesátých letech už se klubali na svět další jedineční návrháři, kteří přinášeli další a další změny a, stejně jako před nimi Dior, uchvacovali celý svět. Připomeňme Cristobala Balenciagu, muže, jenž přinesl nové střihačské techniky a předně se také zabýval abstraktní siluetou. V druhé polovině 20. století exceluje Coco Chanel s dokonale střiženým kostýmem. Tento kostým je precizně propracován a ladí na něm každý detail, nic nebylo vytvořeno náhodně. V sedmdesátých letech se začíná navrhovat oblečení využitelné harmonicky do běžného života. Návrhářkou takových oděvů byla například Sonia Rykielová.

Takto bychom mohli postupně zaznamenat postupně celou módní historii.  Christian Dior v ní zanechal nesmazatelné stopy. Mít alespoň kabelku či boty od Diora se dnes velmi cení a každý, kdo chce dát svou prestiž patřičně najevo, si nejméně jeden kousek od značky Dior pořídí. A když si pořídíte jeden, je těžké přestat…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here