Fascinace: TEFAF – krása na prodej

0
1364

Podíváme se do nizozemského Maastrichtu, kde se letos již po třiadvacáté koná celosvětově nejproslulejší (a také největší) veletrh umění, cenných starožitností a sběratelských předmětů pro ty vůbec nejbohatší lidi naší planety. A co na vás zde čeká? Téměř tři stovky vystavovatelů ze 17 zemí celého světa, kteří vám předvedou své produkty, tedy vysoce hodnocená umělecká díla, a to na ploše maastrichtského shromažďovacího centra o rozloze téměř tisíc metrů čtverečních. A to si tedy pište, že je opravdu o co stát!

Hammer Galeries z New Yorku předvede nadživotní portrét proslulého amerického prezidenta George Washingtona z roku 1822 (Gilbert Stuart), jenž bude ke koupi za neuvěřitelných sedm a půl milionů dolarů. Tato newyorská galerie toho předvede samozřejmě mnohem více, ale necháme nějaký prostor i dalším vystavovatelům. Můžete zde také sehnat Botticelliho obraz Madony s dítětem a svatým Janem za patnáct milionů dolarů, Warholovu malbu Květiny za deset milionů a opravdu horentní množství dalších grafických (a v mnoha případech legendárních) děl. Umění však není záležitostí pouze malířů – proto se zde můžete setkat i s jinými skvosty z dalších odvětví.

Je libo nějaké knihy od Hanse Günthera Adlera (česko-židovský spisovatel, vědec)? Není problém – stačí vlastnit sumu tři a půl milionu dolarů a tyto vzácné kusy knih mohou zaujmout místo ve vaší domácí knihovně. Jak již tedy bylo řečeno – pokud se zajímáte o špičkové umění ze všemožných oblastí – pravděpodobně na světě neexistuje lepší místo, kde by se daly lepším způsobem utrácet peníze.

O tom vás ale můžou přesvědčit i bilance z minulého roku, kdy se prodejci přiblížili k doslova extrémním tržbám. Slovo extrém je v tomto případě opravdu na místě, protože částka jeden bilion amerických dolarů snad ani nelze nazvat jinak.

Nezbývá nám tedy nic jiného, než vás pozvat do nizozemského Maastrichtu na úžasný TEFAF veletrh, který potrvá do 21.března letošního roku. Jak jste si jistě ale všimli – ukončení veletrhu je naplánováno k dnešnímu datu. Nezoufejte však – za rok se tento veletrh bude konat znovu a s obrovskou pravděpodobností zde budou nabízeny ještě větší skvosty než v letošním roce. Luxus si na vás počká!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here