Bojujete s prokrastinací? Těchto 5 rad vám pomůže!

1
3130

Prokrastinace je něco, čím trpí všechny možné generace. Ve světě tolika možností se nám může zdát až paradoxní, že lidé svůj čas nevyplňují efektivně a nevyužívají všechny možnosti, které mají k dispozici. Místo toho vše odkládáme a raději lenošíme. Jaké známky jsou u člověka, který trpí prokrastinací? Jak můžeme proti prokrastinaci bojovat?

Všichni jsme obvykle každý den zavalení povinnostmi od hlavy až k patě. Musíme plnit úkoly do školy, do práce a aby toho nebylo málo, tak nás povinnosti čekají i doma od vaření až po úklid. „Mám na to více než měsíc, času dost“.  Kolikrát jsme si řekli v životě, že máme dost času na všechno?

Odpověď je taková, že mnoho času opravdu nemáme a pokud chceme věci stihnout, musíme si efektivně čas naplánovat. O to více je plánování užitečné, pokud věci nestíháme a všechny se nám hromadí. No jo, jenže plánování je jedna věc a opravdové vykonání těchto věcí je druhá. Často nakonec zůstaneme pouze u napsání úkolu do diáře nebo do upomínkového kalendáře na mobilu. Ono totiž existuje tolik věcí, které nás rozptylují! To přece není naše vina!

Poznáváte se v těchto příkladech? Pojďme se tedy společně podívat na tipy, které nám mohou pomoci prokrastinaci překonat.

  • Stanovte si priority

Nastavení priorit je ten základ, od kterého se můžete odrazit. Pokud víte, co je pro vás nejdůležitější, můžete vyřadit věci, které nejsou tak podstatné. Udělejte si seznam prioritních úkolů, kterým se chcete věnovat přednostně. Díky tomu se vyhnete tomu, že byste důležitý bod vynechali.

  • Mějte motivaci

To, co je velmi důležité je pravá motivace. Motivace slouží jako jakýsi motor, který vás požene dopředu a který vás nabudí. Pokud máte motivaci, úkoly se budou plnit jednoduše a jejich dokončení už nebude tak náročné a vyčerpávající.

  • Plánujte

Dobrý diář či zápisník je šikovným nástrojem kdejakého podnikatele. Bez toho by nevěděl, kdy a jaký úkol má splnit. Time management je jednou z disciplín, na které se dokonce dělají kurzy a semináře. Efektivní plánování a odhadování času vám pomůže držet se plánu.

  • Zůstaňte soustředění

Taky znáte ten pocit, kdy máte něco důležitého udělat a najednou se všechny další aktivity jeví mnohem závažnější? Místo příprav dokumentů do práce si raději jdeme číst knížku nebo jdeme uklízet. To jsou přece také záslužné činnosti ne? Soustředěnost je vlastnost, která je  klíčová při dělání úkolu a jeho dokončení bude díky tomu i rychlejší.

  • Odměňujte se

Odměna za dobře odvedenou práci nesmí chybět. Pokud nás za to neocení nikdo jiný, musíme to udělat sami že? Dopřejte si něco dobrého nebo si udělejte radost jiným způsobem. Pocit z dobře odvedené práce vás může příště motivovat k včasnému splnění úkolu a vyhnutí se zbytečnému lenošení.

Prokrastinace se může zdát velmi silným protivníkem, ale my máme šanci nad ní vyzrát. Ať se už zdá úkol před námi sebetěžší, říká se “S chutí do toho a půl je hotovo“. Včasné splnění úkolu nám přinese úlevu od stresu a my se tak budeme moci věnovat zábavnějším aktivitám. Prokrastinace je rázem poražena!

© Petra Zápotočná

Čtěte také: Jak posílit odhodlání a vytrvalost? 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here