Chichén Itzá: Očaruje Vás tak, že nebudete spát

0
1625
Hluboko v mexických džunglích státu Yucatán stojí záhadné svatyně a pyramidy starých Májů. Tento pozoruhodný lid byl, zdá se, naprostým géniem. Zarážející je vědomí, že neměli žádné kovové náčiní a přesto budovali rozlehlá města napříč džunglí s ohromující přesností. Chichén Itzá je tím nejlepším důkazem. Hrdě reprezentuje dědictví Májů, a zaslouženě drží post jednoho ze sedmi Nových divů světa. Přibližme se magickému tajemství Chichén Itzá a možná se odvážíme i vstoupit.
 V komplexu se památek nachází hned několik. Nejznámější z nich je schodovitá pyramida El Castillo – nejúchvatnější svatyně Májů. Tajemné místo prosáklé magickými vibracemi, z nichž vstávají chlupy i na chlupech. Z pyramidy dýchá intenzivní síla. Míří přímo na vás. Víte, že nic nehrozí, ale právě ta mystičnost a nevědomost, jak to celé vzniklo, vás přitahuje jako gravitace sama. Stavba skrývá mnohá netušená tajemství. Kupříkladu každá strana stavby míří na jednu světovou stranu a to jen s neuvěřitelně minimální odchylkou. Schodiště na každé ze čtyř stran má právě 91 schodů. Když to pronásobíme a přidáme jeden vrchní schod, který je všem stranám společný, dostáváme číslo 365. Náhoda? Když z vrcholu pyramidy mluvíte normální hlasitostí, lidé dole vám rozumí každé slovo. Také náhoda?
 A co tohle? Chichén Itzá je nejvyhledávanější v den jarní rovnodennosti, kdy se stane něco neskutečného. Zvolna klesající slunce velmi věrohodně vykreslí na mohutném schodišti plazícího se hada Kukuklána. Vše je ve stínu. Jen plížící se Kukuklán, jemuž slunce právě vdechuje život, jakoby vylézal z vrcholu pyramidy. Jeho vlnité tělo, linoucí se po schodech až k zemi, vyvolává nezvladatelnou dávku emocí. Říkáte si: „Proboha, jak tohle dokázali?“ V určitý moment jarní rovnodennosti tak máte jedinečnou možnost spatřit slunce, jak své žezlo předává temnému stínu, jen Kukuklána vyzívá k životu. Neskutečná podívaná, pro kterou jen stěží naleznete slova. A to jsme ještě neskončili.
 Když vstoupíte dovnitř, začíná to být docela strašidelné. Temné, nesnesitelně vlhké koridory a komory zpestřené obětním oltářem už jsou na někoho příliš. Člověk ani nechce uvažovat nad tím, co kdo bohům obětoval. Zvlášť když od průvodce zaslechnete, že se zde našla i hluboká studna plná kosterních ostatků. Vaše myšlenky si pohrávají s nepěknými scénáři a s respektem nevědomky couváte. Už cítíte to mrazení v kostech? Málokterá destinace světa ve vás vyvolá takové pocity.
 Pojďme se rozhlédnout dál. Nepřehlédnutelná je masivní armáda kamenných sloupů, střežících Chrám válečníků. Ranní úsvit, deroucí se skrze stovky mohutných těl kamenných strážců vytváří atmosféru, kterou si chcete odvést domů. Raritou je také rozlehlé hřiště, určené pro jistý druh míčové hry. Hru hrávalo zřejmě sedm hráčů s cílem prohodit míč otvorem umístěným sedm metrů nad zemí (viz fotogalerie). A to bez použití rukou! Navíc je hřiště dalším tajemstvím Chichén Itzá – akustickým skvostem. Ačkoliv si s tím nejeden akustik lámal hlavu, dodnes nikdo nechápe, jak je možné, abyste na otevřeném prostranství slyšeli šepot na vzdálenost mnoha desítek metrů.
 Stále přemýšlíte o náhodách? Nebo už cítíte ten ohromný respekt ke kultuře a vědomostem Májů? Stavby jsou úchvatné, ale jsou to především nezaměnitelné emoce, které Chichén Itzá v lidech vzbuzuje. Není to císařská moc římského Kolosea, ani neobvyklý klid paláce Tádž Mahál. Pocity z Chichén Itzá pocházejí ze zcela odlišné části lidské duše. Komplex střeží svá tajemství, předhazuje indicie, nikdy však kompletní vysvětlení. To je to, co je na světě záhad jménem Chichen Itzá tak neskutečně magnetické. Nechte se přitáhnout…