John Williams: Složil ze života opus

4
1955
Mnozí lidé považují profesi hudebního skladatele za překonanou. Vzpomenou několik velikánů, jejichž dny na tomto světě byly podtrženy a sečteny před tucty desetiletí. Jsou ale stále mezi námi jedinci, kteří dokazují, že je ještě mnoho hudebních děl, jejichž monumentální krása nepoznala notový papír. Některé jsme vám představili v minulosti, Hanz Zimmer či Yanni. Dnes ovšem vytáhneme trumf, životní příběh muže, který se podepsal pod portrétem filmové tvorby posledních padesáti let.

John Williams se narodil 8. února 1932 na Long Islandu v americkém státě New York. Cestičku ke slávě mu v útlém věku prošlapával jeho otec John Williams Sr., jehož hudbu proslavily kreslené pohádky studia Warner Bros. Avšak sebelepší předpoklady nejsou to, co mění chlapce v úspěšné muže. Svou cestu začal od píky. Při službě vlasti pod křídly leteckých sil skládal aranžmá vojenskému orchestru. Po odchodu do civilu v roce 1955 se živil hraním po barech a z volných peněz platil své studium hry na koncertní piano pod vedením proslulé ruské pianistky Rosiny Lhévinne. Skrz několik béčkových snímků se v šedesátých letech prokopává od filmu k filmu ke slávě.

V roce 1956 se oženil se svojí první ženou herečkou Barbarou Ruick. Z jejich manželství vzešly tři děti. V roce 1967 přišla první nominace na Oscara za film Údolí panenek a o čtyři roky později si odnesl první zlatou sošku za film Šumař na střeše. Rodinné štěstí Williamsových drželo po dobu 18let, do roku 1974. Barbara zemřela na krvácení do mozku následkem mrtvice. John se ocitl ve složité životní zkoušce a musel toto období pomoci překonat i svým třem dětem, které v roce 1974 měly 18, 16 a 14 let. Z těchto let pochází jeho dramatická a nervy drásající hudba k filmům Skleněné peklo a hlavně Čelisti, za něž si odnesl druhou zlatou sošku. Do roku 1980 posbíral Williams 13 oscarových nominací, z čehož tři obdržel. Ta poslední byla za fenomenální epickou hudbu k historicky prvnímu filmu Hvězdné války z roku 1977.

Právě rok 1980 znamenal pro Johna příslib lepších časů. Dne 21. července uzavřel sňatek se Samanthou Winslow a jejich manželství je platné dodnes. Osmdesátá léta také prohloubila přátelství Johna s nadějným režisérem Georgem Lucasem a stoupající hvězdou Stevenem Spielbergem. Kdo kdy neviděl dobrodružství Indiana Jonese, výpravu do dětských srdcí E.T. – Mimozemšťan nebo pokračování série Hvězdné války? O doslovném obrození Johnova života vypovídá i fakt, že v průběhu osmdesátých let složil hudbu k 15 filmům a za 11 z nich byl nominován na Oscara a právě tu za E.T.ho proměnil. Není se čemu divit, že byl přizván jako dvorní skladatel znělek k Olympijským hrám v Los Angeles (1984) a Soul (1988).

Devadesátá léta dala Williamsovu potenciálu plně rozkvést. Vzpomínáte na Sám doma, Hook, JFK, Jurský park, Šindlerův seznam, Sedm let v Tibetu a Zachraňte vojína Ryana? Zkrátka dalších 11 nominací na Oscara završených autorstvím ústřední písně Olympijských her v Atlantě z roku 1996. Ta nesla výstižný název „Vyvolejte hrdiny“.

Letos oslavil John své 77. narozeniny, ale to neznamená, že by jeho skladatelská vitalita s věkem vyprchala. Ba naopak, novému miléniu jíž Williams nadělil hudbu k takovým filmovým dílům jako Patriot, Harry Potter, Gejša a Mnichov. Pokud bychom ale měli skladatelský úspěch Johna Williamse vyčíslit, pak vězte, že za svůj život získal 45 nominací na Oskara, z toho pět proměnil. Byl nominován na 21 Zlatých Glóbů a odnesl si čtyři. Z celkem 59 nominací Grammy si našlo cestu až k němu rovných 20 cen. K tomu připomeňme dvě Emmy a sedm cen Britské Akademie Filmového a Televizního Umění.

„Životní štěstí, to je najít činnost, kterou milujete a způsob, jak ji prodat druhým lidem.“ Hellen Keller

Ohromující životní úspěch Johna Williamse není podobný ničemu, co jsme vám kdy přiblížili. Není miliardářem, nevlastní impéria. Ale stovkám milionů lidí svojí hudbu dal do života milníky, na které vzpomínají do posledního dne. Filmy, k nimž John Williams skládal hudbu, vytvořily do roku 2009 celkové tržby ve výši 48 miliard dolarů se započtením inflace.

4 KOMENTÁŘE

  1. Moc pěknej článek!!! tleskám:) Já Williamse miluju, znám se s plno jinejma filmovejma skaldatelema osobně, ale Williamse bohužel osobně né. Mám však jeho originální podpis, o kterej jsem si napsal. Muj sen je stát se filmovým skladatelem. On mi v tom psychicky pomáhá!:)

    Williams 4ever

  2. Držím palce at se Váš sen vyplní. At vy si tento cíl můžete vychutnat plnými doušky!!!!!
    I love Herbalife.

  3. Díky za aspoň obecný článek o J.W. Je to můj nejoblíbenější skladatel. Škoda že jste neznímili i jeho skladby vážné hudby. Ale i tak fajn.

  4. Johna Williamsa si ako skladatela velmi vazim, je to jeden z najvacsich skladatelov nasej doby. Avsak neviem, ako ste dospeli k informacii, ze zlozil song pre olympiadu v Soule v roku 1988. Tento song zlozil nemenej slavny skladatel Giorgio Moroder, jeho rukopis citit v samotnom songu. Rovnako ako Williamsov v songu z olympiady v L.A.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here