Jára Cimrman: Multigenerační fenomén

1
1868

U zrodu této epochy stáli Zdeněk Svěrák s Jiřím Šebánkem. Jiří však později odešel a začal nově vzniklé odvětví – cimrmanologii – studovat a veřejnosti podávat na vlastní pěst. Dal tak vzniknout novému duu Svěrák – Smoljak, kteří stojí za tím nejvýznamnějším vzestupem slávy osoby Járy Cimrmana.

Ti, kteří dobu vzniku divadla nezažili, si však jen těžko dokážou představit něco jiného, než jen po celé republice vyprodané sály, záchvaty smíchu a nadšené obecenstvo… Měli nevídaný úspěch, vyprodávali sály měsíc dopředu, bavili každého zúčastněného, náhle je však z divadla vyhodili a museli divadlo okamžitě opustit! Nikdo hercům zpočátku nedokázal upřímně říci, proč museli lokál změnit. Prý neplnili současné kulturní a vzdělávací normy… Co vše zůstalo „za oponou“ a kolik zažili překážek – to by nám nejlépe vylíčil každý z aktérů. Chcete-li se o tomto období dozvědet více, zhlédněte film Nejistá sezóna, jež vám dá nejednu odpověď.

Nebyly to lehké časy – těžké začátky, samá překážka, téměř žádná odměna. Nepotýkali se však pouze s tím, že scénáře zpočátku neseděly, nebyl čas na zkoušky, někdy nebyly ani prostory a aktéři řešili spoustu jiných problémů s minulou dobou. Avšak obrovské úsilí, vytrvalost a vynalézavý duch – tak dokázali cimrmanologové vše překonat a dát život fenoménu, který tu zůstane doufejme již navždy.

Je obdivuhodné, co dokázali pánové Svěrák a Smoljak s kolegy vytvořit za legendu. To demonstruje i pojmenovávání míst, ulic a roku 2007 dokonce celého nábřeží v Lipníku nad Bečvou. A ačkoliv je v Lipníku nábřeží od řeky pěkně vzdáleno, starosta města to ironicky komentuje takto: „Vůbec to není u vody, ale Jára Cimrman prostě takový byl.“ Tato věta přesně podtrhuje popis legendy: „Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil“, což je zároveň i název knižního titulu.

Recept na takovýto obrovský úspěch na divadelních prknech? Vlastní styl humoru, ironie až sarkasmu, spousta nadsázky a nekončící nadšení – tak se divadelníkům podařilo dovést hry až k naprosté dokonalosti a povýšili tak divadelní zábavu na úplně novou úroveň. Nevytvořili známé divadlo a známou osobnost, vytvořili fenomén pro mnoho generací.

Věty z her zlidověly, znalci kvalitního českého humoru potvrdí a rádi vám přihodí do víru některý z bonmotů. Výroky z 15 večerních her, celovečerních filmů, televizních pořadů a rozhlasových vysílání dosáhly takové popularity, že když zkusíte kteroukoliv z nich v kolektivu nadhodit, sami uvidíte, co tím rozpoutáte. Nemá však cenu tu dlouze rozebírat nejlepší a nejvtipnější scénky – každému se líbí jiná. Nechme se inspirovat vytrvalostí a příběhem odhodlaných divadelníků, na něž v současné době navazuje spousta mladších kolegů, kteří touží udržet dílo velkého českého génia naživu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here