Lamborghini Gallardo Spyder Performante: Boj s kilogramy

0
1386

Nad prvními fotkami nového Lamborghini kolovalo mnoho spekulací. Ty ale byly zažehnány ihned po oficiálním představení nového modelu právě na Auto Show 2010 v Los Angeles. Už na první pohled si i průměrný znalec Lamborghini všimne, že se jedná o Superleggeru, které vzali střechu.

Oproti klasickému Spyderu, z kterého Performante oficiálně vychází, je lehčí o 65 kilogramů, a to díky použití lehčích materiálů. Konkrétně zde byla použita uhlíková vlákna na kryt plátěné střechy, motoru, převodovky a zpětných zrcátek. Dále bylo z uhlíku vyrobeno zadní přítlačné křídlo, difuzor nebo přední nárazník. V interiéru je díky němu odlehčen středový panel, rámy sedadel a výplně dveří.

Uhlík nebo přesněji CFRP (Carbon Fiber Reinforced Platic = plast zpevněný karbonovými vlákny) má na svědomí 40 % celého snížení hmotnosti. I když se jedná pouze o 65 kg, je tento poměr úctyhodný. Také hliník má zde své opodstatnění. Najdeme ho především v konstrukci karoserie.

Dalším příjemným “žroutem kilogramů” jsou klusní odlehčená 19palcová kola od oblíbeného výrobce Pirelli. Pirelli P Zero Corsa ubírají vozu dalších 13 kilogramů. Celková hmotnost vozidla se tedy vyšplhala na 1485 kilogramů.

Počítat můžete s pohonem všech kol a na výběr dostanete šestistupňovou automatickou e-Gear převodovku i klasickou manuální. Motor je zde stejný jako u Superleggery. Jde o desetiválec o objemu 5,2 litrů, jehož výkon dosáhne na 419 kW (570 koní) při 8000 otáčkách/minutu a jeho točivý moment se dostane až na hodnotu 540 Nm. Z 0 na 100 km/hodinu toto Lambo protáhnete za 3,9 sekund. Nejvyšší možná rychlost se vyšplhá až na 324 km/hodinu.

Co vás na tomto na první pohled úžasném modelu může zklamat, je základní komfortní standart. Dokonalý agresivní vzhled charakteristický právě pro luxusní Lamborghini pokulhává ve výbavě. Bez příplatku se můžete s ohrnutým rtem a očima v sloup těšit na klimatizaci a elektrické ovládání oken. V tomto ohledu by se mělo Lamborghini za svůj základní holý model stydět. Ovšem je pravda, že v tom samozřejmě není samo.

Kompletní detailní informace o tomto modelu dosud nejsou známy. Na dostupnost, cenu a další podrobnosti si budeme muset počkat, i když Lamborghini slibuje, že ne moc dlouho. Možná nás překvapí i nějaký ten bonus v základní výbavě.

Lamborghini Gallardo LP 570-4 Spyder Performante mělo zřejmě jen utišit rozbouřené vody nedočkavců, kteří netrpělivě očekávají skutečně žhavou novinku od Lamborghini. Nový model se stane nástupcem modelové řady Murcielaga a bude mít zbrusu nový, všemi vychvalovaný motor. O podrobnostech se sice spekuluje, ale jedno je jisté, máme se na co těšit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here