Pár tipů, jak ušetřit za rekonstrukci bytu!

0
3433

Jak začít s rekonstrukcí, abyste vyšli s penězi, nervy a v závěru se v novém cítili jako doma? Na tohle téma jsme pro vás připravili článek, kde najdete nejen rady, jak hospodařit s rozpočtem, ale získáte i tipy, jak si domov zařídit vkusně v duchu nestárnoucí klasiky.

Příprava je základ

Rádi byste žili ve svém vysněném domově? Pojďme do toho. Nejprve je potřeba si říct, jak velká ta změna bude a čeho se dotkne. Abyste nevyhazovali peníze zbytečně, odpovězte si nejdřív na tyhle otázky:

– Kolik místností je potřeba zrekonstruovat?
– Jak velké zásahy budete dělat?
– Co vše je potřeba vyhodit a co nakoupit nové?

Vždycky je to dobrodružství, ale aby bylo úspěšné, naplánujte si dopředu všechny kroky, které povedou k pěknému bytu. Načrtněte si přesné práce. jejich harmonogram a návaznost. Ať se pak nestane, že budete na řemeslníky čekat měsíce a nebudete mít kde bydlet.

Když si s tím nevíte rady, poraďte se s odborníky. Ti vám připraví konkrétní plány a zaručí plynulou práci. A jedna výzva pro ženy: „Nemusíte všechno zvládat samy, hodně prací zvládnou vaše drsnější polovičky.“ Rekonstrukce, bourání a stěhování je skutečně náročné, a pokud vám v domácnosti chybí chlapská ruka, nebojte se zavolat známému.

„Architektura je velmi těžká disciplína. Je to profese mužů.“
Zaha Hadid, britská architektka

Jak hospodařit s rozpočtem?

Tady se budeme potýkat se dvěma pohledy. Jedna věc je ušetřit, druhá věc je koupit funkční nábytek a vybavení. Proto neberte jen to nejlevnější, ať to za půl roku nemusíte vyhazovat a shánět mnohem dražší kousek.

Na druhé straně řešíte i počáteční kapitál, který máte a připadáte si neohrožení. Vše si uděláte vlastníma rukama a pomůžou vám známí, že. Ve skutečnosti to ale takhle nefunguje. Známí se zeptají, ale sami toho mají dost a během rekonstrukce se může částka klidně zdvojnásobit.

Měli bychom si vždy rozmyslet, jaký bude náš rozpočet. A to v závislosti na finančních možnostech. Podle nich si vždy najděte konkrétní dodavatele práce, řemeslníky, kteří vám spočítají cenu za práci. Je lepší vidět částku dřív, než si práci objednáte a pak jste překvapeni.

Často se vyplatí nabídky řemeslníků srovnat u konkurence a vybrat si z nejlepší varianty pro vás. Zbylý rozpočet ponechte na vybavení a doplňky. Nezapomeňte na rezervu. Vždy je lepší počítat s nějakými 30 % z celé částky.

V potaz berte vždy:
– cenu materiálu,
– cenu dovozu,
– cenu práce,
– cenu spotřebičů a jejich údržbu,
– cenu za dekorace.

Rekonstrukce: elegantně a levně

Někdy je nabídka zařízení a nábytku drahá, ale vám se nechce brát něco, co není kvalitní a nelíbí se vám to. Nezoufejte, existuje elegantní řešení, jak se vypořádat s renovací a ušetřit.

Rozhlédněte se okolo sebe, na bazaru, u známých, prarodičů na půdě. Jistě má někdo zachovalé kousky, které jsou udělané poctivě. Nemusíte je do bytu brát v současné podobě. Stačí si vybrat správnou barvu, tapetu nebo jiný dekor a pustit se do práce.

I skladba nábytku nemusí být striktně v jednom stylu. Pokud máte více druhů, inspirujte se třeba v aplikaci Pinterest, kde najdete spoustu nápadů, jak skombinovat starý nábytek po babičce a nové nerezové police.

Přejeme hodně štěstí na cestě za novým bytem!

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here