Jak na rozvoj dětské osobnosti?

0
1748

Pokud patříte k našim pravidelným čtenářům, jistě jste člověk, kterému záleží na vlastním rozvoji a skutečném naplnění svého života. A pro své děti si dozajista budete přát to samé – aby se jim splnily všechny jejich sny, aby vyrostly v úspěšné, kreativní a zajímavé osobnosti. A všechno tohle můžete ovlivnit mnohem větší měrou, než se většina rodičů domnívá.

Geny jsou samozřejmě důležitým základem osobnosti vašeho potomka – ode dávna se vedou spory o to, nakolik jsou pro náš charakter důležité geny a nakolik nás ovlivňuje výchova. Jedna studie přikládá větší důležitost genům a druhá zase považuje za důležitější výchovu. Nicméně je jasné, že prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, je nadmíru důležité. Věděli jste například, že naprostá většina násilníků byla kdysi jen ubohým týraným dítětem? Samozřejmě, tohle je velmi extrémní příklad, avšak mluví sám za sebe.

Vaše dítě se tedy narodí s určitými genovými předpoklady. Ale jedná se o předpoklady a nic víc. Právě výchova buď tyto předpoklady vyvine anebo potlačí. Proto i dítě s úžasným genomovým základem může skončit jako prodavač párků a stejně tak dítě, které nebude obdařené žádnými výjimečnými předpoklady, nakonec může vyrůst ve velmi úspěšnou a rozvinutou osobnost. Svoji cestu si samozřejmě váš potomek vybere časem sám, ale právě vy jste tím, kdo mu bude dlouhé roky dávat indicie, které ho budou navigovat. Právě vy se budete podílet na tvorbě osobnosti, která bude jednou rozhodovat sama za sebe.

O důležitosti mírumilovného prostředí snad není třeba mluvit. Děti, které vyrůstají v kruhu milující a spokojené rodiny, se samy téměř ve všech případech stanou láskyplnými a přátelskými bytostmi. Velmi důležité je také podněcování dětské tvořivosti a zvídavosti. Nejrůznější dětské hry mají až neskutečný vliv na tvořící se osobnost – hra na vlastní malé plastové piáno, skládání skládaček… na první pohled pouhé hry, které však podporují kreativitu a logické myšlení. Ať už se jedná vysloveně o výukové hry či na první pohled o pouhou zábavu, je to právě ta nejlepší cesta, jak vychovat tvůrčí a všestrannou osobnost.

A rozhodně byste neměli zapomínat na sebevědomí vašeho dítěte – především sebevědomí lidé si se svým životem umí velmi dobře poradit. Právě v dětství si vytváříme vztah i sami k sobě. Mějte vždy své dítě rádi takové, jaké je! Nechtějte po něm, aby bylo dokonalé. Jedině tak mu dáte pocit, že je hodnotnou lidskou bytostí, která jednou něco dokáže. Přílišná tvrdost není nikdy tou nejlepší cestou. Možná své dítě donutíte mít skvělé známky – ale není lepší mít dítě, které o ně bude samo rádo usilovat?

Mějte radost z úspěchů svého dítěte, i pokud jsou na první pohled malicherné. Motivujte ho k lepším výsledkům – avšak nevyvolávejte v něm dojem, že ničeho nedosáhlo. Samozřejmě naučte své dítě dodržovat pravidla, ale komunikujte s ním, nebuďte rodiči, kteří donekonečna pouze opakují „Jsi dítě, takže musíš poslouchat.“. Buďte rodiči, kteří vyžadují poslušnost, ale vysvětlete svému dítěti proč. Právě touto cestou obdaříte své dítě nejdůležitějším předpokladem pro úspěšný život – sociální inteligencí! Na oplátku se vám dostane toho největšího daru, který dítě rodiči může dát – možnost, být na své dítě skutečně hrdý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here