Yves Saint Laurent: Aukce století pokořila rekordy!

0
1723

Historie sbírky se počala psát v 50. letech minulého století, v době, kdy si výjimečného talentu Yves Saint Laurenta všimnul legendární módní mág Christian Dior. Kolekce umění sloužila i jako inspirace pro všechny Laurentovy návrhy a v průběhu půl století se rozrostla do obřích rozměrů.

Celkem 733 pečlivě vybraných kousků bylo představeno tři dny před samotným začátkem aukce a čítal věhlasná jména včetně Picassa, Mondriana a Brancusiho, ale i sošky ze starověkého Egypta. Velký rozruch potom způsobily dvě bronzové sošky, které se v roce 1860 ztratily z pekingského paláce, a Čína je nyní požadovala zpět.

Třídenní svátek pro všechny zájemce o sbírku umění Laurenta a jeho partnera Pierre Bergeho začal 23. února v pařížském Grand Palais. Byl to právě Berge, kdo se odhodlal k prodeji, a to z důvodu, že podle jeho vlastních slov po smrti návrháře ztratila svůj význam. Christie’s pro potřeby aukce vyhradila tisícovku míst pro hosty, pronajala sto telefonních linek a zaměstnala osm dražitelů střídajících se za pultem.

Jako černí koně aukce působily téměř všechny umělecké poklady. Předem odhadovaných celkových 200 – 300 milionů euro bylo ještě o několik desítek milionů eur převýšeno. Už po prvním dni aukce z Paříže dorazila zpráva o dosažení neuvěřitelných 206 milionů eur, tedy částky, kterou si obyčejný člověk dokáže jen stěží představit. Lví podíl na této sumě měl obraz francouzského mistra Henry Matisse, za nějž zájemce neváhal utratit rekordních 32 milionů eur. Další rekord aukčnímu světu udělila socha rumunského sochaře Constantina Brancusiho, jejíž cena vystoupala na 29 milionů eur, opět vysoko nad odhadovanou hodnotu.

Nebyly to ovšem pouze umělecké dekorační předměty, co se dražilo v průběhu těchto tří dní. Na seznamu byl i stylový nábytek, dokonce Laurentova postel. Pozdvižení však vyvolalo spíš kožené křeslo z 20. let minulého století. Téměř 22 milionů eur je historicky nejvyšší částka za design 20. století. Křeslo ve stylu art-deco od francouzské návrhářky Eileen Gray bylo předem odhadováno na „pouhé“ 3 miliony eur.

Po sečtení všech dílčích výsledků jednotlivých dnů vystoupila konečná částka za prodané předměty na 373 935 500 eur, a byl na světě další rekord, tentokrát za nejdražší osobní sbírku prodanou na aukci. Částka bude rozdělena mezi výzkum zabývající se nemocí AIDS a Berge / Saint Laurent Foundation, která shromažďuje všechny návrhy Laurenta, pořádá četné výstavy a podporuje nejrůznější umělecké projekty.

Výsledky aukce jsou fantastickou zprávou nejen pro aukční síň Christie’s, ale i pro celý svět umění. Nadšením oplývají všichni fanoušci uměleckých předmětů, jejichž prodej v poslední době nedosahoval uspokojivých výsledků. Podle Roberta Franka, odborníka z Wall Street Journal však úspěch sbírky Laurenta a Bergeho není známkou probírajícího se trhu s uměním, nýbrž důkazem o exkluzivitě celé sbírky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here