Gulfstream G550: Vznést se do oblak…

3
2211
K tomu, aby tento 21 tunový obr vyvinul dostatečně velkou rychlost na to, aby mohl vzlétnout do oblak, je potřeba rozšířeného motoru společnosti Rolls-Royce, jehož výkon je umocněn turboventilátorem. S takovým to výkonem pak není problém, aby letoun vyvinul rychlost na prahu 0,8 machu, přičemž top speed, kterou dokáže G550 vyvinout se pyšní 0,87 machu.

Design celého prostoru letadla se nese v tom nejefektnějším a nejpohodlnějším duchu, díky čemuž se mohou jeho pasažéři cítit spíše jako ve své kanceláři než v dopravním prostředku. Komunikaci mezi letadlem a zemí zajišťuje bezpočet komunikačních prostředků, které najdou využití zejména při pracovních činnostech. Samozřejmě nechybí satelitní a bezdrátová wifi komunikace, stejně tak fax a tiskárna. V nabídce společnosti Gulfstream Aerospace Corporation je možné do svého mazlíka zabudovat i vysokorychlostní připojení k internetu skrze službu Broad Band Multi Link. Interiér je proveden v kombinaci dřeva a krémově zbarvené kůže. Na stěnách letadla nechybí LCD panely, bar je přítomen také, stejně tak pohodlná sedací souprava, která se hodí zejména při delších cestách.

Tento okřídlený stroj je využíván především na mezikontinetální cesty, při kterých je potřeba pokořit velkou vzdálenost co možná nejsnáze. Letoun je vybaven pohodlnými sedadly pro 18 cestujících a třemi teplotními zónami pro příjemnější let. K bezpečnosti letounu přispívá PlaneView® kokpit, což není nic jiného než nejlepší a nejvyspělejší palubní deska ve své třídě letadlové dopravy. Veškerá elektronika využívá nejmodernějších technologií – nejdůležitější letové informace se zobrazují na přehledném 14 palcovém plazmovém displeji, který je nastaven tak, aby byl co nejlépe k užitku pilota. Zobrazovací a architektonické systémy mají základ tvořený softwarem Honeywell Primus Epic®.

Ne nadarmo se může G550 chlubit tím, že má v sobě nejmodernější letecko-elektrotechnické technologie. Jakožto první přístroj přináší plně synchronní trojitý systém letecké provozu. Pilot má naprostý přehled o okolních letedlech a jejich trasách, může se tedy pohodlně věnovat pilotování stroje. S novou generací Gulfstream Enhanced Vision System je vybaven letový projekční ukazatel, který zachycuje fotky prostředí a terénu. Následně je zpracuje a zobrazí pilotovi čistý obraz povrchu runwaye a jejího okolí. A to v jakémkoliv počasí, za denního světla, šera i tmy. Systém je vybaven navíc softwarem, který dokáže zvýšit schopnost orientace letounu v nulové viditelnosti.

Stroj je opravdu luxusní záležitostí, která nemá sobě rovnou konkurenci. Svědčí o tom i ocenění týmu, který letadlo zkonstruoval, trofejí Roberta J. Colliera. Tato trofej představuje nejprestižnější cenu a je udílena rok co rok v oblasti letectví. Uděluje se za zlepšování výkonnosti, účinnosti a bezpečnosti leteckých nebo kosmických dopravních prostředků. Firma Gulfstream Aerospace Corporation je na cenu hrdá stejně tak jako na G550. Právem.

3 KOMENTÁŘE

  1. Pěkný článek. Pan Kellner by měl mít také jeden :-).
    Akorát se mi nezdá ta hmotnost několik stovek tun (mělo by to být do 50 tun).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here