Google: z drobečka nejhodnotnější firmou světa

0
1461

V době, kdy začali na vyhledávacím systému pracovat, byli studenty Standforské univerzity v Kalifornii. Na ní mimochodem studovaly i další významné osobnosti, které se prosadily ve světě informačních technologií. Mezi ty nejznámější patří například zakladatelé společnosti Microsoft Bill Gates a Paul Allen.

Larry Page a Sergey Brin při svém výzkumu předpokládali, že vyhledávač, který analyzuje vztahy mezi jednotlivými weby, by mohl produkovat mnohem lepší výsledky než ty vyhledávače, které řadí výsledky podle počtu výskytů hledaného řetězce na prohledávaných webových stránkách. Hodnocení webů se vytvářelo pomocí speciálního algoritmu, který si tvůrci později nechali patentovat pod názvem PageRank. Pořadí zobrazování výsledků se v tomto případě určovalo podle počtu odkazů na dané stránky z jiných významných webů. Tato myšlenka tak položila základy dnešního nejpoužívanějšího vyhledávače na světě. Psal se rok 1996.

V září 1997 si zaregistrovali doménu google.com a o rok později založili akciovou společnost, která měla sídlo, jak už to tak většinou bývá, v garáži jejich známého. Jako počáteční vklad použili i příspěvek 100 000 dolarů od spoluzakladatele Sun Microsystems Andyho Bechtolsheima. V březnu 1999 pak sídlo přesunuli do kanceláří v Silicon Valley, kde svou historii započala nejedna významná společnost, a podobně tak mohl začít růst i Google. Současné sídlo společnosti je ve městě Mountain View, stát Kalifornie.

Google se svými výbornými vyhledávacími schopnostmi a jednoduchým vzhledem, který umožňoval rychlé načítání stránky, začal přitahovat stále více internetových uživatelů. V roce 2000 začal vyhledávač nabízet i reklamu, která se zobrazovala v souvislosti s hledanými výrazy. Také ta měla výhradně textovou podobu, která víceméně přetrvala do dneška. Zadavatelé reklamy platili za počet kliknutí na reklamní odkazy s tím, že na začátku činil tento poplatek 0,05 dolaru za klik.

Zatímco mnoho podobných projektů v té době zaniklo, Google pomalu rostl a navyšoval zisk. Vydělané peníze začali zakladatelé investovat, což umožnilo další nezastavitelný růst společnosti a její hodnoty na trhu. Od roku 2001 začal Google skupovat menší začínající společnosti, což mu přineslo množství inovačních technologií. A nezůstalo jen u vyhledávání. Zisky Googlu byly tak vysoké, že si v roce 2006 mohl dovolit koupit populární server pro sdílení videa na internetu Youtube za 1,65 miliard dolarů, což je v přepočtu téměř 35 miliard Kč. Skoro dvakrát tolik zaplatil letos v dubnu za společnost DoubleClick, která se zabývá internetovou reklamou.

Z vyhledávání na internetu rozšířil Google svou působnost i na stolní počítače, to když představil další ze svých aplikací Google Desktop. Ta dokáže vyhledávat na pevném disku počítače vše od souborů, přes e-maily až po navštívené internetové stránky. Dalším významným programem je Google Earth, který obsahuje satelitní snímky Země. Podobným projektů má však tento gigant na kontě mnohem více a všechny se staly více či méně úspěšné. Zcela určitě se dají očekávat i další produkty a služby a stejně tak i další velké akvizice firem.

Zakladatelé Larry Page a Sergey Brin se díky Googlu stali velmi rychle miliardáři. Majetek každého je odhadován na 16,6 miliard dolarů a společně jim tak připadá 26. místo v žebříčku nejbohatších lidí světa. Patří také mezi nejmladší milionáře, oba se narodili roku 1973. A aby toho neměli společného málo, pořídili si dohromady letadlo Boeing 767, které využívají k obchodním i soukromým účelům.

Samotný název Google je převzat z knihy Mathematics and the Imagination od Edwarda Kasnera a Jamese Newmana, ve které termín „googol“ označoval číslo vyjádřené jedničkou následované 100 nulami. Snad to i vystihuje tehdejší snahu vytvořit systém, který by dokázal organizovat už tehdy velké množství informací na internetu. A to se zjevně povedlo. Google dnes indexuje miliardy webových stránek, jejichž počet neustále narůstá, a je nejpoužívanějším vyhledávačem s podílem přes 50%. Pro srovnání, druhý vyhledávač Yahoo má tento podíl méně než poloviční. Podle odhadů zpracovává dotazy na vyhledávání více než 450 tisíc výkonných serverů. Sloveso „googlovat“ či „googlit“ se dnes běžně používá v souvislosti s hledáním na internetu. I proto se v roce 2006 oficiálně objevilo také v celosvětovém slovníku Oxford English Dictionary.

V dnešní době má Google více než 12 200 zaměstanců, z nich mnozí se za dobu působení ve firmě stali milionáři. V lednu 2007 označil časopis Fortune Magazine ve svém žebříčku Google jako nejlepší společnost, ve které začít pracovat. Filozofie společnosti je postavena na několika základech, zahrnujících: “Můžeš vydělat peníze bez činění zla” nebo “Práce by měla být výzva a výzva by měla být zábava”.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here