Gina Keatley: Chudoba není výmluva!

0
1483

Gina Keatley od svých 4 let vyrůstala bez rodičů jen se svými dvěma sourozenci na ulici. Projeli celé Spojené státy a žili všude tam, kde její bratr dostal práci. Jako malá holčička tak žila například v pohřebním ústavu vedle balzamovací místnosti mrtvol nebo s mentálně postiženými lidmi či v autě na cestách. Většina z nás by měla z podobného dětství trauma, Gina na to však vzpomíná jako na velkou školu života, kdy se naučila, že se každý musí rozhodnout pro svou budoucnost. Pro lepší zítřky bez výmluv!

Vyrůstala v obklopení lidí a vždy s nimi chtěla pracovat. Nebyla tou nejlepší studentkou, nežila pro vzdělání, a tak pro ni bylo mnoho dveří dobrých univerzit zavřených. Milovala gastronomii, byla to vlastně jediná možnost, jak si v kuchyni přivydělat, jenže jí chyběly finanční zdroje k tomu, aby si otevřela svou vlastní restauraci. Přihlásila se alespoň do gastronomické školy, aby následně získala bakalářský titul na New York University v oblasti výživy a stravování. Dnes říká, že se vysokou školou chtěla vymanit z nálepky téměř bezdomovkyně a chtěla poznat nové lidi, získat i odborné znalosti, jež by mohla propojit s tím, čím si v životě musela projít.

A… a nápad byl na světě! V roce 2008 založila neziskovou organizaci Nourishing Kitchen NYC (Výživná kuchyně New York City) a způsobila tím naprostý převrat. Denně totiž jako šéfkuchařka a nutriční expertka s dalšími špičkovými kuchaři zdarma servíruje výživná a přitom zdravá jídla pro všechny – nehledě na životní podmínky, barvu kůže nebo náboženství. Vítán je každý a to zcela bez předsudků či kritiky. Nourishing Kitchen NYC se nachází v Harlemu v New Yorku, ve čtvrti s nejvyšším počtem obézních lidí či lidí bez domova. Nenechme se mást – nejde o žádnou vývařovnu pro chudé, tahle společnost nabízí mnohé vzdělávací programy a projekty, které veřejnost ráda finančně podpoří.

“Nezajímá mě, že jste chudí,” říká lidem Gina, “to není žádná omluva pro to, abyste žili život jen na půl a nedbali o své zdraví.” Jak vidno, posláním Nourishing NYC je rozvinout vědomí o důležitosti jak výživy, tak i o tom, jak začít znovu i bez slibných vyhlídek. Gina Keatley totiž rozjížděla svou společnost v době, kdy svět (a především Spojené státy) uděřila finanční krize a kdy se k ní dárci i sponzoři obraceli zády. A ona přežila! Na svých seminářích a vzdělávacích programech dokáže s láskou a trpělivostí pracovat s těmi nejmenšími, s drogově závislými lidmi i s těžce depresivními jedinci. Zvládá je – byla přeci jednou z nich!

Ameriku uchvátil její příběh, ač nezní zrovna jako z červené knihovny a i do amerického snu má Ginina realita stále ještě daleko. Nourishing Kitchen NYC se ale věnuje všem lidem bez rozdílu, živí je nejen na těle, jako hlavně na duši. Nourishing NYC získala ocenění Charita roku a Gina Keatley věří, že právě toto ocenění spolu se získaným grantem jí pomůže financovat nové projekty pro osvětu stravování.

“Tohle jsem vytvořila já,” říká. A je jen na vás, co vytvoříte vy. Stačí se rozhodnout pro svou budoucnost a lepší zítřky bez výmluv!”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here