Gabrielle Roth: Šamanka vyučující extázi

0
1565

Gabrielle Roth je dnes považována za jednu z nejlepších šamanek a inspirátorek duchovního rozvoje. A ona se přitom nikdy neučila žádným šamanským technikám, nikdy necestovala za exotickými domorodými kmeny. Považuje se za dítě hamburgerů, rock´n´rollu a metra. Všechno, co se naučila, pochází z ulic, z pocitů, z práce s tělem při tanci. A nyní vyučuje na celém světě, vydává knihy a speciální léčebné melodie. Ale začněme od začátku…

Jsou šedesátá léta a mladá Gabrielle se ocitá v Evropě. Umí pár základních frází a pomalu se srovnává s těžkou životní ránou – kvůli zdravotním komplikacím už se nesmí vrátit na prkna znamenající svět. Ve Španělsku je svědkem záhadného až mystického cikánského tance. Sleduje zaujatý tanec staré ženy – tělo, mysl i duch jsou v dokonalé jednotě, tanečnice se pohybuje jako víla. A právě tady, ve Španělsku ve městečku Sitges, se rodí nová Gabrielle. Odpoutaná od konvencí, od přesně nadiktovaných pohybů, od trýznění těla si sama začíná klást otázky: “Kdo jsem?” “Kam jdu?” “A jak se tam chci dostat?”

Zkoumá své pocity a na univerzitní studium si přivydělává vyučováním tance dětí a seniorů. Začíná si uvědomovat každý pohyb a následně mu přiřazuje danou emoci. Hraje si s tělem, hudbou a snaží se odpovědět na otázku, proč tahle hra se svým pravým já uzdravuje. Každý pocit plně prožívá, pojmenovává a kreativně využívá. Píše básně, tančí, maluje a zpívá.

Rozvibruje se natolik, že se na ni chodí dívat lidé z celého světa. Rozvíjí tanec v pěti rytmech a zakládá divadlo “The Mirrors” – Zrcadla. Společně se svými herci hraje ve velkých halách, v kostelech i v malých sálech hry o Egu. Hraje se kdekoli, hercem je kdokoli, nejdůležitější je čas: Přítomnost!

To už je Gabrielle pěkně zaběhlou a uznávanou šamankou měnící lidské osudy i těla. Spolupracuje s mnoha herci a sama k tomu říká: “Modelky, herci, tanečníci, filmové hvězdy. Ti privilegovaní, obdivovaní, ti, co mají ‚všechno‘. A všichni jsou křečovití a trpící. Necítí tep svého srdce ani rytmus hudby. Neumí se ani udržet vcelku, ani se pořádně zhroutit…”

Tímto Gabrielle Roth žije – svými emocemi, které kreativně přetváří. Od šedesátých let, kdy začínala, ušla pořádný kus cesty. Cesty ke své podstatě. Nyní zkušenosti předává dál – svými knihami (Mapy Extáze, Potit své modlitby a Spojitosti) či nahrávkami přesně oné zvláštní hudby, která nenechá naše nejniternější pocity v klidu, a tak pomalu odstraňuje nánosy všech škod, jichž se na nás napáchalo naše vlastní silné Ego.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here