Mezi nimi se objevují důvěrně známá obydlí především z filmů, literatury a videoher, a aby si tvůrci neponechali příliš volné ruce v už tak dost kontroverzním tématu, stanovili si určitá pravidla: budovy musí být určeny převážně k bydlení a z celého seznamu jsou vyloučeny hrady a zámky (s omluvou adresovanou Popelce a Draculovi). V celé dvacítce se také nesměly objevit více než dva stejné typy domů (pro případ zahlcení seznamu anglickými venkovskými sídly).
Odborníci na nemovitosti nejvýše ocenili sídlo Xanadu v Kalifornii. Hodnotu domov mediálního magnáta Charlese Fostera Kana z filmu Občan Kane vyčíslili na 160 milionů dolarů (téměř 3 miliony korun). Podle dostupných informací bylo sídlo vystavěno na soukromém kopci za použití 20 000 tun mramoru a dřeva ze 100 000 stromů. Tamní sbírka umění by dokázala plně zásobit 10 světových muzeí a na obrovských pozemcích fungovala největší soukromá ZOO. Podle tvůrců filmu mělo být Xanadu „nejdražší stavbou, kterou si pro sebe člověk postavil od stavby pyramid“.
Na druhém místě září dům z kreslené pohádky o Richie Richovi stojící ve fiktivním americkém městě Richville. O vysokou cenu 135 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč) se postaraly extravagantní doplňky, jako jsou koupelnové kohoutky z 24karátového zlata, diamantové obklady v soukromém bazénu a luxusní psí bouda. Za zmínku stojí i plně automatizovaný robotický systém služebnictva.
V těsném závěsu se drží českému diváku jistě známější marnotratné sídlo pana Burnse z kultovního seriálu Simpsonovi. Několika podlažní dům se všemi zajímavými detaily včetně největší televize světa by se na fiktivním realitním trhu prodával za 127 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč).
Své čestné místo v žebříčku si drží i anglická usedlost Pemberly. 28 000 čtverečných stop, které hostí čtyři kuchyně, jídelnu pro čtyřicet lidí a dobře vybavenou knihovnu. S tímto sídlem v hodnotě 110 milionů dolarů (2 miliardy Kč) jste se setkali v knize Pýcha a předsudek.
Pouze o pět milionů dolarů levnější je Wayne Manor z komiksů i filmů o Batmanovi. Sídlo se sedmi ložnicemi a 11 koupelnami rozkládající se na 39 akrech a především s přístupem do rozlehlého jeskynního komplexu je snem nejen malých obdivovatelů tohoto hrdiny. Mnohé zaujme i snadná dostupnost do fiktivního města Gotham!
Za povšimnutí stojí také proslulý dům u jezera, který se objevil ve slavném filmu Kmotr. V domě za 66,6 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč) se každý jeho nájemník musí cítit stoprocentně bezpečně, protože právě tato položka měla být při stavbě prioritou.
Filmovou základnu má i Tony Stark’s House v Kalifornii. Sídlo nezničitelného Iron Mana považuje Forbes za ideální domov starého mládence, který okouzlí všechny potenciální přítelkyně jak panoramatickým výhledem na Pacifik, tak i rozsáhlými garážemi, kde ustájí všechny vozy své omračující sbírky.
Právě Tony Stark’s House si drží nejvyšší místo v anketě čtenářů časopisu Forbes. Téměř čtvrtina hlasujících by ráda bydlela v tomto sídle za 50,8 milionů dolarů (950 milionů korun). A na závěr ještě poznámka pro srovnání, nejdražší reálné sídlo bylo nedávno prodáno za neuvěřitelných 500 milionů eur! Celý žebříček fiktivních domů seřazených podle ceny od nejvyšší po nejnižší následuje:
- Xanadu (film Občan Kane)
- Rich Manor (kreslený film Richie Rich)
- Burns Manor (seriál Simpsonovi)
- Vault 101 (počítačová hra Fallout)
- Pemberly (kniha Pýcha a předsudek)
- Wayne Manor (komiksy a filmy o Batmanovi)
- Toad Hall (kniha The Winds In the Willows)
- Corleone Compound (film Kmotr)
- House on Boardwalk (desková hra Monopoly)
- Tony Stark’s House (film Iron Man)
- Southfork Ranch (seriál Dallas)
- Drummond Apartment (seriál Different Strokes)
- Croft Manor (videohra Tomb Raider)
- Jay Gatsby’s Mansion (film Velký Gatsby)
- Tony Montana’s Mansion (film Scarface)
- Beverly Hillbillies Mansion (seriál Beverly Hillbillies)
- Hell Hall (film 101 dalmatinů)
- Tara Plantation (film Jih proti Severu)
- Barbie’s Dream House (dům pro Barbie od firmy Mattel)
- House of Usher (kniha The Fall of the House Of Usher)