Fisker Karma Sunset: Žhavé kabrio hybridního výslunní

0
1423
Vášní nabitý elektro-roadster americké automobilky Fisker vypadá božsky, je zábavný, nadupaný a svojí výkonnou čistotou otřásá základy scény luxusního motorismu. Symbióza odpovědného postoje k prostředí a supersportovního silničního dovádění již přestává být synonymem kompromisů! Dost bylo epochy zvané buď a nebo. Čas ústupků je u konce. Luxus, dravá jízda, tryskající maskulinní charisma a plesající příroda mohou být definitivně pokrevními bratry.

 „Když jsem dosáhl většiny svých snů, pomyslel jsem si – musím si stanovit nový sen.“ – Henrik Fisker

A sen o vzhledu, funkčnosti a přívětivosti automobilů budoucnosti byl náhle na stole. Po premiérovém představení prvního modelu Fisker Karma je nitka zakladatelovi vize zase o něco delší. Dalším článkem řetězce je Fisker Karma Sunset a jak již název napovídá, posádka si sluníčka rozhodně užije! Ovšem i pokud oblohu pohltí hustá těžká mračna, není důvod k zoufalství. Pevná střecha zaujme své postavení a harmonické splynutí s přírodou může pokračovat v burácejícím rytmu dopadající vláhy.

Počet otevřených čtyřsedadlových a ještě ke všemu takto unikátně poháněných vozů bychom spočítali na prstech jednoho prstu. A nejen to! Charismatický Sunset je k tomu všemu až nebezpečně sexy! Dramatické proporce, výrazná skulptura a dominantní chladící prvky z něj dělají kandidáta na titulní strany magazínů. Fisker Sunset s sebou vozí to, čemu lovci pěveckých talentů říkají X-faktor. Jste jeho fanouškem, aniž by stihl promluvit. Tolik je okouzlující, uhrančivý a zkrátka sebejistý. Zatímco dogmatická benzínová stáda dusají jedním směrem, Fisker Karma Sunset se vydává přímo do jejich protipohybu. Osamoceně, proti konvenčnímu způsobu smýšlení, se srdcem bojovníka a muže činu. Ano, pod tou sexy muskulaturou je opravdu silný charakter!

Pohání jej přednostně dva elektromotory se součtovým výkonem 201 koní, v „záloze“ je pak přeplňovaný turbodiesel s potenciálem tento výkon zdvojnásobit. V plné palbě tak zakusíte zrychlení z nuly na sto za 5,8 vteřin, a to při průměrné spotřebě 2 litrů. Pokud denně najezdíte vzdálenost nepřesahující 80 kilometrů, udusáte tím spotřebu na samé dno, tedy rovnou nulu.  Takto dlouhou trasu dokáže Fisker Karma urazit na jedno nabití, bez jediné kapičky nafty. Budoucnost přichází. Společně s mobilním telefonem již brzy napojíme do zásuvky elektrické sítě i splněný garážový sen a za 4 hodiny je Fisker nabitý energií a elánem do dalších dobrodružných cest.

Usednutí do kokpitu připomíná pohodu a přívětivost rodinného krbu. Přes futuristické, jednoduché a funkčnosti zaprodané vzezření působí interiér nesmírně pohostinně, jakoby člověka objímal a srdečně vítal. Takový pocit evokují především použité nevšední materiály a vědomí jejich přítomnosti. Například veškeré dřevěné prvky palubní desky pocházejí z tzv. „zachráněného dřeva“, tedy stromů padlých, utopených na dně jezer či zpustošených lesními požáry. Dokonce se nabízí i varianta provonět interiér bambusovou kůží, kterou jakožto náhradu jistojistě ocení milovníci zvířat.

Další lahůdkou je nepřítomnost převodovky. Žádné stupně, žádná manuální „háčka“, žádná pádla pod volantem. Jen plynulý proces masivní akcelerace v jakékoliv rychlosti. Henriku Fiskerovi a jeho týmu se povedlo něco výjimečného. Razantně zarazili vykřičník tam, kam se většina stále dokola snaží cpát otazník. Fisker Karma Sunset je odpovědí na nespočetná volání po atraktivních praktických a současně nadmíru ekologických vozech. Roku 2011 se můžeme dočkat prvních nablýskaných eko-kabrioletů i v Evropě, potažmo u nás. Dostatek času na to, abychom splnili finanční kvalifikační podmínky, ať už budou jakékoliv…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here