Finská sauna: Oáza zdraví a relaxace

0
1415

Ve Finsku existuje hned několik druhů saun. Jeden z nich naleznete v každém novějším bytě, jsou nedílnou součástí rodinného života. Další naleznete ve vchodech domů, slouží jako oáza relaxace pro obyvatele budovy. Pokud vám i to je málo, můžete navštívit jednu z veřejných saun v centru měst, jejichž tradice však vinou přibývajících soukromých saun upadá. Tento vymírající druh přitom nabízí kromě zdravotních výhod i společenské bonusy – tělu se dostává náležité péče a mysli komunikace se starými či novými známými často obohacená kapkou alkoholu pro vytvoření ještě uvolněnější atmosféry.

Nejzajímavějším druhem jsou však sauny, které naleznete v přírodě, často daleko od civilizace. A to je teprve ta pravá tělesná i duševní obroda, když můžete své tělo vystavit blahodárnému teplu, krásné přírodě, čerstvému vzduchu a křišťálově průzračnému jezeru, připravenému opodál pro to nejluxusnější zchlazení vašeho těla.

S přicházející zimou začíná i „saunovací“ sezóna. Málo co má blahodárnější účinky pro tělo a mysl poničené chladem, nevlídným počasím a tmou, které snadno podlehne kdejaké chřipce či nachlazení. Pokud chcete znát lék na všechny zimní nešvary, zeptejte se nějakého Fina, jak zvládá místní nevlídné počasí, a dostane se vám jednoduchého ale účinného receptu. Sauny mají v této zemi velkou tradici, kdysi sloužily jako koupelny, jelikož bylo venku moc velká zima, aby se tam mohli umýt. Dokonce tomu není tak dávno, co se v ní rodily děti. Ještě mnoho z dnes žijících místních obyvatel spatřilo poprvé světlo světa v sauně, jak by to tedy nemohlo být jedno z jejich nejoblíbenějších míst?

Kromě toho, že vás sauna zbaví napětí z celého dne či týdne, zlepší i vaši tělesnou a zdravotní kondici. Nebylo by příjemnější trávit chvíle v nějaké té luxusnější přírodní sauně než v čekárně u doktora? Jen stěží byste našli něco tak zdravého a zároveň tak příjemného a mnohdy dokonce zábavného. Sauna stimuluje imunitní systém, zbavuje tělo chemikálií a toxických látek, zvyšuje otužilost a odolnost vůči chřipce a dalším onemocněním. Mimo to také podporuje krevní oběh a snižuje tlak, pomáhá lidem s bronchitidou, astmatem či chronickými bolestmi.

Teplotní šoky jsou přínosem i pro psychiku, jelikož se tělo dokonale uvolní a zaplaví ho endorfiny známé pro navození pocitů spokojenosti a odpočinku. Mohla bych pokračovat ve vyjmenovávání dalších kladů, ale věřím, že vás tento seznam již přesvědčil, že již dále bez sauny nemůžete žít. Pokud byste chtěli mít tuto oázu zdraví a relaxace doma, existuje mnoho firem, které domácí sauny nabízí. Mezi designově nejvydařenější, jež vaši koupelnu promění v menší wellness studio, patří firma B+S Finland Sauna. Tato německá firma nabízí esteticky velmi vydařené sauny s elektrickým topením. Nemusíte se bát, že se nějak změní účinky, přináší to pouze jednodušší ovládání. Většinou se jedná o menší rohové místnosti v různých barevných a materiálových provedeních, tak abyste je mohli snadno doladit se zbytkem koupelny zasvěceným péči o krásné a zdravé tělo. Ještě jsem zapomněla zmínit, že celá série těchto domácích saun se v překladu jmenuje „Všechno, o čem jste mohli jen snít“. Něco na tom bude.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here