Zařídili jste si nové bydlení. Máte vysněný nábytek, originální designové kousky a vše je barevně sladěné, voní novotou nebo vaším oblíbeným starým nábytkem z antiku. Stále však něco chybí. Něco vám nesedí. Buď se vám sedí špatně v novém křesle, nebo špatně spíte. V kuchyni je veškeré vybavení, které k vaření potřebujete. Proč se ale stále necítíte jako doma a ve svém. Ráno vstáváte unavení, v pracovně sebou vrtíte, neustále vás něco rozptyluje a obývací pokoj je sice luxusní a krásný, ale necítíte se u sledování televize zcela pohodlně. Dnes se podíváme na řešení, které by vám mohlo pomoci s těmito problémy. Feng shui! Čínská filozofie, díky které konečně najdete klid, pohodlí a budete se cítit dokonale šťastni ve všech místnostech.
Čínská filozofie a myšlení o bydlení
Feng Shui se k nám do Evropy dostalo ze staré Číny, kde se pod názvem skrývá správná rovnováha mezi vodou a vichrem. Proč vodou a větrem? Voda je velmi důležitý zdroj energie jak pro nás, tak pro zvířata, květiny a půdu. Vítr je potom zdrojem z nebeských výšin. Feng Shui se snaží nastolit mezi těmito dvěma živly rovnováhu. To proto, aby oba elementy lidstvu prospívaly a neškodily mu. Zrovna tak, jako dokáže velký vítr zničit střechu, dokáže i příjemně osvěžit. Voda smete domy, lesy a pole, někdy příjemně hladí a třpytí se. Díky čínskému Feng Shui se teď pokusíme vcítit do jádra myšlenky a nastolit tak harmonii i v našem bydlení. Jak? Pomocí čínské myšlenky, která dokáže harmonii vykouzlit i v životní situaci, zdraví, což je výrazně spojené s bydlením.
Design ve jménu Feng Shui
Feng Shui se po letech dostává i do designu interiéru našich domovů. Architekti a designéři často svým klientům pomáhají zařídit domov tak, aby se v něm cítili co nejlépe a jejich energie a vibrace nic nenarušovalo. Dostalo se i do navrhování zahrad. Proč taky ne, po práci si lidé často rádi usednou s vínkem ke stolu a ráno se s kávou rádi probouzejí v zahradě, kde zpívají ptáci a probouzí se ve spojení s přírodou a to právě v křesílkách, které stojí v nejlepším možném místě.
Jak to celé funguje?
Během těch let, kdy jsme se dostali do života plného shonu, hektického spěchání, jsme se zapomněli řídit svými city. Diář máme uspořádaný podle povinností, ale na naše pocity a touhy je tam místo až někde vzadu v neděli, kdy už beztak většina z nás myslí na příšerné pondělní ráno. Řídíme se technikou, na energie a pocity zapomínáme. Feng Shui je tu proto, aby nás z moderního hektického nepohodlí vyvedlo a nastolilo tu správnou harmonii k životu.
Číňané si velmi pozorně všímají všech principů a energií, hlavně přírody a toho, jak je sama obklopuje a působí na ně. Dlouhá staletí zkoumali, jak na ně působí a jak funguje ve své podstatě. Své objevy pak aplikovali na svůj život, který chtěli mít harmonický. Kdo by také nechtěl. My se od nich dnes můžeme učit a inspirovat se.
Celý systém a myšlenka vychází z toho, že se Země otáčí okolo své osy a právě Země řídí vodu, oheň, kov a dřevo. Základem je stavět a umisťovat nábytek a dekorace tak, aby nenarušovalo nic naši pohodu a bezpečí. Ideálně bychom měli mít za zády oporu, když sedíme na židli v pracovně, díváme se z gauče na televizi. Zeď v zádech a výhled do přírody nebo krbu.
Ideální by bylo, kdyby se prvky voda, oheň, kov a dřevo dostaly do souladu a vzájemně se nerušily. Vedle těchto prvků se feng shui soustředí na energii, která nás posiluje, nebo nám v horším případě škodí. Každá místnost v bytě má svůj účel a s ním i atmosféru, sílu a vůně. Vše, co si do svého domu koupíte a někam to umístíte, má pak vliv na vaše emoce.
Pojďte emoce zlepšit
Ale zpět k zařizování bytů a domů. Feng Shui prostě pomáhá lidem cítit se ve svém domově dobře. Máme pro vás pár tipů, jak si domov zařídit podle toho, aby v něm energie proudily a nikde nenarážely a nic je nevyrušovalo.
Nejdříve se zbavte nepořádku. Je totiž první překážkou a nepříjemností, na kterou narazí každé lidské oko. Nejen, že je nevkusný, nehezký, ale navíc nás vyrušuje od práce a v neposlední řadě i od pořádného odpočinku. Hlavně pokud přesahuje plochu, kde je pořádek. Vyhraďte si jeden víkend a zbavte se věcí, které nepotřebujete.
Jdeme se podívat do konkrétních místností, které mají velký vliv na vaši efektivitu a pohodu. První z nich je ložnice, kde se potřebujete co nejlépe vyspat, abyste pak mohli podávat výkon v práci i doma. Ložnice by tedy měla mít jen smyslné a pozitivní energie ve správném toku. Ulehání do postele by vás mělo uklidnit, navodit příjemné myšlenky a kvalitní spánek. Proto z ní odneste veškeré prvky, které vás ruší – mobily, televizi, počítač a fitness stroje, ze kterých jste si udělali postupem času věšák. Zároveň z ní odneste i rostliny, které spánek narušují. Zařiďte si v ní příjemné osvětlení a barvy, které nejsou agresivní. Co je však nejdůležitější? Umístění postele. Měly by být přístupná z obou stran a ukotvena zdí. Řiďte si tím, co je vám příjemné. Možná tak postel několikrát přemístíte, hlavní je, abyste se v ní cítili příjemně.
Vedle ložnice je důležité rozvržení i v pracovně. Tady se potřebujete soustředit a energie by měla podpořit vaši kreativitu a tvůrčí myšlení. Zbavte se nepodstatných věcí, ruchů, vybavte si pracovní stůl kvalitní lampou a též kvalitní židlí. Stůl si umístěte tak, aby vám na něj dopadalo denní světlo. Měli byste se dívat na dveře nebo do okna do přírody. Pracovna by neměla být v ložnici, kde by narušovala energie klide. Vybavte si ji vhodnými povzbuzujícími barvami, rostlinami, obrázky a fotografiemi.
© Barbora Mikysková