Fascinace týdne: Nové Porsche muzeum otevřeno!

0
1159
Stavby se zhostilo vídeňské architektonické studio Delugan Meissl Associated Architects, které navrhlo levitující monolit bílého a ostře řezaného ledu. Geometricky velmi tvarovaná budova působí jako futuristická vize příštích let, kam by se Porsche mělo ubírat. A to i přesto, že uvnitř naleznete historii značky a nikoliv vývojová centra. Interiér i vnější stěny září čistou bělostí a působí mechanickou precizností dodávaných vozů. Hlavní výstava představí 80 vozů, k nimž jsou připojeny další doplňkové výstavy jako Idea Porsche, Historie Porsche a další tematické okruhy.
Úspěch značky Porsche netřeba představovat, z malého výrobce vozů se značka dokázala vyšvihnout na nejziskovější automobilku světa a jako jediná z velkých výrobců se dokonce ani nebojí finanční krize (od nového vozu Porsche Panamera očekává ohromný úspěch a vysokou rentabilitu investice do vývoje). V muzeu tak uvidíte nejúspěšnější modely značky za celou historii jako 356, 550, 911 a 917 a také celou řadu technický inovací a revolučních řešení, které v průběhu existence značky představil sám profesor Ferdinand Porsche nebo jeho továrna.
Po vstupu do hlavní haly si sami můžete vybrat, jestli budete postupovat chronologicky po pamětech značky i před rokem 1948 nebo jestli rovnou zamíříte mezi hlavní část exhibice s vystavenými exponáty. Ty jsou pochopitelně také seřazeny chronologicky počínaje legendárním vozem 356, který vtrhnul jako blesk na závodní tratě, a pokračovat můžete po stopách slavné 550 Spyder, jednoho z nejkrásnějších vozů tehdejší doby, v němž bohužel nalezl smrt americký herec James Dean. Dále také k dalším slavným modelům jako Porsche 917 známe z filmu Le Mans se Steevem McQueenem (díky kterému se také zrodila hodinářská legenda Tag Heuer Monaco) nebo velmi nezvyklé Porsche 928, které představil Tom Cruise ve filmu Riskantní podnik. Nicméně tento pokus odchylky od tradičního Porsche designu byl pro značku nakonec slepou uličkou a charakteristické rysy původního modelu 911 stále zdobí všechny současné modely z dílny Porsche.
Ve druhém patře naleznete restauraci s výhledem na náměstí Porscheplatz a také s průhledem na výstavní plochu muzea s exponáty. Restaurace má vlastní otevírací čas odlišný od muzea, a lze tedy vozy spatřit minimálně z výhledu z restaurace i v méně obvyklé denní hodiny.
Muzeum je otevřeno denně krom pondělí a vstupné je osm euro pro dospělé, děti do čtrnácti let mají v doprovodu dospělé osoby vstup zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here