Fascinace týdne: Hokejové hrátky světových miliardářů

0
1387
Vlastnictví sportovních klubů se stalo již téměř standardním měřítkem úspěchu, velká část jak fotbalových, hokejových nebo i motoristických klubů se účastní svých soutěží za významné podpory úspěšné osobnosti v pozadí. Snad nejznámějším příkladem je ruský magnát Roman Abramovič s britským týmem Chelsea, i zde se klub potácel ve finančních potížích na hranici bankrotu. Poté, co se ho však Rus ujal, klub vzkvétá a útočí na prestižní titul nejúspěšnějšího klubu světa. Abramovič má současně vliv v ruském klubu CSKA Moskva a jeho aktivity se pohybují i v pozadí ruského národního týmu. Z dalšího dění stojí za zmínku Sir Richard Branson a jeho dřívější zájem o odkup formulového týmu Honda, který ukončil na konci minulé sezóny svou činnost z důvodů finančních výsledků automobilky. Nákup se sice nekonal, ale společnost Virgin by se měla stát hlavním partnerem a sponzorem nově vzniklého týmu Brawn GP.
Do americké hokejové ligy NHL míří nejvýznamnější postava ruského hokeje Alexander Medvedev, místopředseda představenstva Gazpromu a šéf pro export. Jeho aktivity mimo jiné také zahrnují členství v komisi akcionářů plánovaného plynovodu Nord Stream. Na sportovní úrovni je prezidentem Kontinental Hockey League a také petrohradského hokejového klubu, jeho hokejová vášeň je dovršena postem zástupce ruského národního hokejového týmu. Nyní by se rád stal prvním Rusem vlastnícím tým v NHL, údajně má již vybráno ze tří potenciálních adeptů na odkup… nicméně cesta bude plná překážek, v NHL totiž s ohledem na jeho ruské hokejové aktivity nebude vítán s otevřenou náručí a čeká jej setkání s komisařem z NHL, který by mohl jeho snahu posvětit.
Z hledáčku mu ale již pravděpodobně zmizí tým Phoenix Coyotes, který by se měl stát novou láskou Jima Balsillie – spoluředitele společnosti Research In Motion, která stojí mimo jiné za slavnými komunikátory BlackBerry. Devátý nejbohatší muž Kanady a amatérský hokejista již několikrát usiloval o nákup týmu hrajícího NHL, před dvěma lety se snažil koupit Pittsburgh Penguins, nicméně byl překonán hokejovou legendou Mariem Lemieux. O rok později podal nabídku k odkupu Nashville Predators, nicméně opět neúspěšně a další příležitost se objevila až nyní s dopady ekonomické krize. Bankrotující tým Phoenix Coyotes již odvolal svého majitele z výkonného řízení a předal se pod správu asociace NHL, která jej má dovést k odkupu novým investorem. Toto hraje do karet Balsilliemu, krom své nabídky 212,5 miliónů amerických dolarů již spustil i kampaň pro podporu své akvizice a současně pro podporu přesunu týmu do jižního Ontaria, kde by tým měl mnohem lepší podmínky k finančnímu přežití a také mnohem větší podporu fanoušků. Phoenix Coyotes je podle časopisu Forbes vůbec nejchudším týmem v NHL a jeho hodnota je odhadována na 142 miliónů dolarů…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here