Fascinace: Spirit of Ecstasy slaví 100. výročí.

0
1321

Britské vozy prošly se svým charakteristickým znakem dlouhou cestu. Na počátku bylo pouze obyčejné logo, které se změnilo v atraktivní mýtickou bohyni. Dnes už je dokonce možnost nechat si sošku vyrobit ze zlata nebo stříbra. Proti dnešním vykutáleným zlodějům ji stačí schovat pouhým tlačítkem. Při autonehodě se o sebe dokonce postará sama a zasune se automaticky.

100. výročí nejsou jen tak nějaké kulatiny. Britský výrobce luxusních vozů to moc dobře ví a oslavy prý budou velkolepé. Současně se ale z této události bude snažit co nejvíce vytěžit. Význam sošky Spirit of Ecstasy je tak hluboký, že automobilka plánuje oslavy výrobou speciálních edic. Prvním modelem, který má připomenout velké jubileum, je limitovaná edice modelu Phantom.

Na nového Phantoma se můžeme těšit v modré a černé barvě. Velký oslavenec, soška Spirit of Ecstasy zde bude ve stříbrném provedení. Uvnitř nebude chybět luxusní dřevěné obložení, kvalitní pohodlná kůže a dostatek prostoru. Výroba proběhne samozřejmě v omezeném množství a to stylově v nákladu přesně sto kusů.

A jaký je celý příběh svůdné dámy na přídi Rolls Royce? Vše vzniklo na popud náročných zákazníků. První modely Rolls Royce zdobily pouze loga. Movitým zákazníkům to ale nestačilo, chtěli něco víc, a proto si své luxusní miláčky začali zdobit sami, někdy ovšem dosti nevkusně. Tomuto se samozřejmě chtěl výrobce vyvarovat a také si byl vědom, že jeho automobil, který nazýval „Nejlepší auto na světě“, si zaslouží něco mnohem více honosného, elegantního a personalizovaného než jen pouhé logo dvou R.

Začalo se tedy pracovat na jakési sošce. Prvním exemplářem byla The Whisperer, pojmenovaná podle tichého motoru. Později byla přetvořena na Spirit of Speed, což charakterizovalo možnosti vysoké rychlosti. Další a už poslední verzí byla Spirit of Ecstasy, charakterizující dokonalý požitek z jízdy. Na začátku výroby byly sošky z chromu nebo z niklu a při konečné úpravě se postříbřily.

Dnes nepostradatelná a samozřejmá součást každého Rolls Roysu dříve vůbec nebyla součástí standardní výbavy. Jednalo se o příplatkovou záležitost. Existuje ale pouze minimum vozů, které o ni byly ochuzeny.

Charismatická bohyně také získala prestižní ocenění. V roce 1920 byla vytvořena speciální pozlacená verze, která putovala na uměleckou soutěž do Paříže. Výhra jí neminula, tudíž se s objednávkami na tuto, dnes běžnou verzi, roztrhl pytel.

S kouzelnou soškou je spjat i romantický příběh. Možná jste již slyšeli, že sošce se říká jménem Eleanor Thornton. Tato žena byla nejdřív sekretářkou, poté asistentkou v Rolls Roycu. Nejednomu muži učarovala, a proto se traduje příběh, že soška je vytvořena podle ní. Nikdo ale nedokáže říci, zda je tato historka pravdivá, nebo se jedná o pouhý smyšlený příběh.

Ať už to se soškou Spirit of Ecstasy bylo jakkoliv, zapsala se do dlouhé historie Rolls Roycu. Díky ní teď máme možnost oslavovat a těšit se na exkluzivní modely věnované jen a jen jí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here