Fascinace: McLaren MP4-12C pro milovníky rychlosti

0
1362

Jsou to konstruktérská vítězství, jež umožnila běžnému automobilismu používat i takové technologie, které byly původně určeny pouze pro tuto prestižní soutěž. A právě o tomto případu bude pojednávat dnešní článek vyprávějící o novince, jejíž vývoj byl právě dokončen. McLaren PP4-12C, tedy dvoumístné kupé od McLaren Automotive.

Automobil je zařazen do třídy supersportů a toto zařazení je naprosto správné, jelikož MP4-12C bude doslova rvát asfalt ze silnic. Umožní mu to uprostřed vozu umístěný osmiválec s dvěma turbodmychadly disponujícími výkonem 600 koní a kroutivým momentem 600 Nm. Pomocí sedmistupňové dvouspojkové převodovky je pak tato síla přenášena na zadní nápravu. Díky takovýmto parametrům může automobil z 0 km/h zrychlit na 100km/h za 3,5 sekundy, na 200 km/h něco pod 10 sekund a může dosáhnout maximální rychlosti přesahující 320 km/h.

Výborné jízdní vlastnosti však nezajišťuje pouze špičkový motor – jsou zde i další vylepšení, která mají nemalý vliv na celkové chování supersportu MP4-12C. Právě C v názvu značí jednu velmi užitečnou vlastnost, tedy použití super lehkého a také velmi funkčního karbonu na šasi vozu. Toto vylepšení výrazným způsobem redukuje váhu celého vozu, přičemž výrobce uvádí, že by se mělo jednat o 80 kg. Původ tohoto vylepšení sahá až do roku 1981, kdy McLaren poprvé použil karbonová vylepšení na svých monopostech pro F1. Perličkou u konstrukčních záležitostí pak může být fakt, že McLaren nepoužil pro složení MP4-12C ani jeden díl od cizích společností.

Technická stránka a špičkové parametry však někdy nestačí, na což vývojáři od McLaren Automotive samozřejmě také mysleli. MP4-12C je i velmi povedeným designovým kouskem, což automobilu dodává především na jeho sportovním vzhledu. Pokud se podíváme dovnitř automobilu, zjistíme, že může nabídnou velmi komfortní interiér, který dokáže zajímavým způsobem zpříjemnit cestování. Celému interiéru dominuje sedmipalcová dotyková obrazovka umožňující nastavení některých jízdních vlastností či obsluhu audio systému nebo klimatizace. Vůz je dále doslova prošpikován elektronikou, díky které můžete používat například parkovací senzory či si pomocí tří kamer nahrávat na pevný disk své divoké jízdy plné adrenalinu.

Jak už je z popisu automobilu patrné – nebude to zrovna levná záležitost. Dle předběžných informací od výrobce se bude jednat o vůz zhruba pohybující se v cenové kategorii 4 – 5 milionů korun českých. Prodej těchto vozů by měl započít příštím rokem a bude z čeho vybírat – 17 barevných provedení, různé provedení interiéru a sedadel a spoustu dalších možností, jež odliší jeden vůz od druhého především na základě individuálních požadavků nových majitelů. Vychutnejte si i vy jízdu precizním automobilem od konstruktérů F1 monopostů, zaměřte se na úspěch a vyplňte si každý sen!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here