Cloud: Pohovka, která létá

5
2128

Možná si ještě pamatujete na čínské hračky, které využívaly  magnetu a jeho rotující síly, jež dokázala roztočit malý model zeměkoule. Netrvalo dlouho a designéři vytvořili nový trend magnetického nábytku na podobné bázi. Sice nerotuje, ale vznáší se. Zatím bylo vyrobeno pouze několik kusů, ale již teď jsou přijaté objednávky na rok dopředu.

Princip se skrývá v tom, že jak v podlaze, tak i v dolním rámu pohovky Cloud (oblak) jsou vbudovány magnety. Magnety se však navzájem odpuzují, a proto není sedačka přitahována, ale naopak se vznáší. Tato unikátní koncepce byla poprvé vyzkoušena v Japonsku v designérské společnosti D.K.and Wei a během čtyř let byla zdokonalena tak, aby přinášela maximální komfort, unikátní vzhled a iluzi relaxace na opravdovém oblaku.

Architekt Janjaap Ruijssenaars z Holandska se nadchl touto koncepcí a šest let tvořil vznášející se lůžko, které by bylo právoplatným nástupcem běžné manželské postele. Princip je stejný jako u  Cloudu, magnety zabudované v posteli a v zemi se navzájem odpuzují, a tak se postel vznáší. Větší lůžko je přidržováno ocelovými lanky, aby nevybočilo z dráhy magnetu a unese až 900 kilogramů. Je k mání za 1,2 milionu eur. Menší verze jednolůžka udrží 80 kilogramů.

Na milionářském veletrhu, kde jsou každoročně představovány ty nejdražší a nejzajímavější přístroje a vymoženosti moderní techniky, sklidila vznášející se lůžka obrovský úspěch. Japonští designéři jsou zavaleni žádostmi o další druhy vznášejícího se nábytku a odborníci přemýšlí nad tím, jak této myšlenky využít v konceptech nového moderního bydlení.

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server Living.cz, přední český online magazín zaměřený na bydlení, dům a zahradu.

5 KOMENTÁŘE

 1. Ja si nemôžem pomôcť, ale príde mi to ako fake… Podobná kačica ako bol hotelicopter.com Pochopím, že silný elektromagnet môže zodvihnúť tonu alebo dve (pri bezprostrednom kontakte s predmetom!), ale permanentý magnet, ktorý dokáže na vzdialenosť povedzme pol metra (čo je na magnet až-až) uniesť 900kg??? ani náhodou 🙂

 2. Nejdřív jsem si to také myslela, ale na této bázi fungují i postele, spíš si říkám jestli to elektromagnetické pole nemá na člověka špatný vliv (což asi má). Nikde se nepíše, jestli se tohle nějak vyřešilo.

 3. Zvláštní představa, mít v ložnici magnety, které utáhnou 900 kg. Jednou byste zapoměli na hodinky a už byste letěli k zemi…

  Létající postel zní ale jinak lákavě. Dokážu si představit třeba řešení na principu heliového balónu.

 4. Taky si myslím, že je to fake.
  Opačné magnetické póly se sice odpuzují, ale rozhodně to (vzpomeňte si na to, když jste si s nějakými magnety hráli) nevypadá tak, že by se jeden vznášel nad druhým. Podle mě by to mělo spíš tendenci se nějak odmrštit, ne se klidně vznášet na místě.
  Ale tak nejsem fyzik, jenom tipuji 🙂

 5. Veru… tie magnety sú tajný plán nejakej anarchistickej organizácie, ako pripraviť bohatých o ich peniaze – zničiť im všetky kreditky v dome 🙂
  Hélium bude fakt lepší, nápad… Navyše ak bude trochu unikať, dodá to hlasom ľudí v spálni nezameniteľný sexappeal. Pri istej činnosti by to mohlo byť veľmi komické, ale už to radšej nebudem ďalej rozvádzať 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here