Elon Musk: Obrovský vizionář a podnikavý snílek!

1
2074

Tento bojechtivý podnikatel se narodil roku 1971 v Jihoafrické Republice, kde trávil i celé své dětství. „Největší zálibou mi bývala četba a následné uvedení získaných znalostí do praxe,“ dodává Elon Musk. Máma jej nazývala geniálním klukem. Nebylo totiž obvyklé, že by desetileté dítě zkoumalo encyklopedie moderní vědy. A je nesporné, že právě v tomto období získal pevnou základnu pro své sny.

Elon věděl, že nejlepší místo pro rozvoj jeho snů bude na americkém kontinentě. Dostal se na Pensylvánskou univerzitu, kde získal hned dva tituly z fyziky a ekonomie. V té době se po celém světě rozšiřoval rychlostí „velkého třesku“ internet a Elon se do něj naplno zakousl. Tím vznikl i jeho první projekt Zip2, čili tzv. mapovací portál – něco jako dnešní Google Maps. Jednalo se o prvního konkurenta stále známého Yahoo. Jako chybu dodnes považuje to, že přenechal vedení společnosti investorům, kteří jej nakonec odsunuli mimo dění. Tento projekt pro Muska skončil prodejem, díky kterému získal solidních 22 milionů dolarů, i přesto však tvrdí, že by to Zip2 mohl dotáhnout daleko dál.

Zklamání ze ztráty prvního podniku nemohlo trvat dlouho. V té době byl v provozu jeho nový projekt, který rozjel s podobně smýšlejícími podnikateli. Jednalo se tehdy o první společnost, která zprostředkovávala internetové platby. Název je nám všem známý – PayPal. Sám Elon byl postaven do čela podniku. Ale ne na dlouho. Zbytek podílníků měl pocit, že možnost rizika hnal do nezměrných mezí. Ale právě díky riskantním hrám si každý člen společnosti mnul ruce. Odmítl osmisetmilionovou nabídku na odkoupení PayPalu, a to i když by mu to hodilo osminu této částky. Nakonec firma přijala nabídku za 1,5 miliardy. Dokonce i tehdy byl Musk proti tomuto obchodu. „Měl v sázce víc než kdokoliv z nás, ale přitom nikdy nezaváhal,“ takto jej popisuje jeden ze společníků Peter Theil.

Elon Musk přitom neváhal a nadále realizoval další své sny. Vznikla společnost Tesla Motors, která přišla s novými prostředky, jak šetřit naši Zemi velkým rozvojem prodeje elektroautomobilů. Nyní se pohybují na úrovni luxusních BMW a Mercedesu, neškodí však našemu ovzduší. Jeho druhá společnost SpaceX se drží cíle provozovat soukromé cesty do vesmíru. Hezká idea, viďte? A nelze popřít, že jsou na velmi dobré cestě. Ve chvílích, kdy byl zastaven Americký vesmírný program mají příležitost ukázat, co v nich vězí.

Je nutno dodat, že si tento člověk prošel i mnohými útrapami. „Ta touha soutěžit a vyhrávat, díky které je tak úspěšný v obchodu, však nikdy nezmizela, a to ani když přišel domů.“ Toto považovala exmanželka Muska za pravý důvod k rozvodu. O něco později přišlo i nervové zhroucení. Řídit dvě společnosti vzdálené od sebe přes 650 km se na stresu a únavě rozhodně podepsat jednou muselo. Navíc přišlo období, kdy jeho firmy přestaly vynášet a začaly krachovat. Elon se nebál a vložil všechny své úspory do úpravy podniku. Než se vrátily jeho společnosti zpět do hry, musela si tato bojechtivá osoba dokonce i půjčovat na pronájem a jídlo. Až v tomto období Elon Musk přiznává, že podstoupil obrovská rizika, ale ihned dodal, že právě ono riziko mu pomáhá plnit nepravděpodobné.

1 komentář

  1. Dobré ráno
    Tak tomuto říkám energetická injekce po ránu. Děkuji za tento pozitivní článek a děkuji, že na světě jsou takovýto lidé, co když padnou na dno, dokáží znovu vstát a jít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here