Petr Vetsch razí názor, že architektura by neměla poroučet přírodě, měla by s ní spolupracovat. Zároveň Vetsch tvrdí, že současnému životnímu stylu již nevyhovují domy, které se stavěly před lety. Vhodné domy by měly myslet na přírodu, svým vzhledem ji nenarušovat a svým tvarem a uspořádáním by měly být flexibilnější.
Výhody
Domy v zemi jsou skvěle izolovány, protože zemina, která je pokrývá, zapříčiňuje, že v létě je v domech příjemně chladno a v zimě teplo. I přesto, že jsou umístěny v zemi nebo v kopci, jsou vytvořeny tak, aby v nich byl dostatek světla. Umožňují to veliká okna v hlavní části domu a systém malých oken ve svahu.
Jedinečná architektura a umístění domů vytváří bezpečné místo hlavně v zemích, kde jsou časté velké bouřky a zemětřesení.
Dalším velmi významným prvkem těchto Earth domů je fakt, že jsou velmi vhodné pro alergiky. Domy jsou nepropustné, což znamená, že vlhkost, houby ani jiné alergeny se do domů nedostanou.
Earth domy v Čechách
Domy v zemi na podobné bázi se konečně začínají stavět i v Čechách. Jedním takovým projektem je stavba v Horních Počernicích. Byty jsou zapuštěny jeden a půl metr pod zemí a většina z nich je již prodána. Cena se pohybuje okolo šesti milionů korun v závislosti na velikosti předzahrady. Když uvážíme, kolik peněz se dá ušetřit na provozních nákladech, jako je teplo, ohřev vody, elektřina atd., částka jistě není nikterat závratná. Většina energie by měla pocházet z přírodních zdrojů a potřeba vytápění bude výrazně minimalizovaná. Samozřejmostí jsou solární systémy, tepelná čerpadla napojená na hluboké vrty a přístroje zajišťující rekuperaci vzduchu.
Předběžné výpočty ukazují na úsporu až 1500 korun měsíčně.
Ekologické bydlení je trendy a do budoucna představuje i velmi nutnou variantu. Je možné, že na ekologické domy bude stát v budoucnosti přispívat, stejně jako přispíval na solární elektrárny. Zatím je to však v jednání, protože trend domů v zemi se u nás teprve probouzí.
Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server Living.cz, přední český online magazín zaměřený na bydlení, dům a zahradu.
Hezké ale už asi před deseti lety sem v MF Dnes četl o podobém domě. Myslím že se je někde u Prahy a majitel si ho nechal postavit dle své představy.
Už se těším, až mi Stavební úřad předepíše výšku hřebene a sklon střechy…
Uvítal bych informaci, z čeho je to uplácáno. Cihly do zatáčky jsem ještě neviděl. Stavět to budou asi horníci, že?